Vitamíny

Každý organismus potřebuje určité vitamíny. Některé vitamíny není organismus schopen sám vytvářet a tak se musí doplňovat nejlépe příjmem určité potravy nebo uměle.

Pro činčilky jsou velmi důležité vitamíny A,B,C,D,E.

Vitamín A

Vitamín A je známý hlavně svým vynikajícím účinkem na zrak, protože je nezbytný pro správnou tvorbu zrakového pigmentu, který zaručuje vcelku dobré vidění i za šera a dobré vidění barev (beta karoten, lykopen - červená a oranžová barviva). Jestliže je ho v těle nedostatek, může způsobovat šeroslepost nebo barvoslepost, při opravdu velkému nedostatku - avitaminóze může dojít až k úplné ztrátě zraku, dále choroby oční rohovky, ale také vysychavost kůže a je nezbytný pro správný růst. Beta karotenem se nelze na rozdíl od hotového vitamínu A předávkovat, neničí se vařením a kromě toho působí velmi antioxidačně, proti volným radikálům a ochraňuje pokožku před negativními účinky slunečního záření. Jeho typické zabarvení do červena či oranžova si lze všimnout zvláště u ovoce a zeleniny. Pro činčily jsou vhodné pouze druhy: sušená mrkev, neslazené sušené meruňky, neslazená sušená papája, neslazené sušené mango, neslazené sušené třešně. Od každého kromě mrkve může činčila pouze 1x za týden. Dále se vitamín A vyskytuje v zelených listech zeleniny a bylinek. Pro činčily jsou vhodné sušené listy kedlubny, sušené listy špenátu, sušené listy květáku, sušená nať mrkve, sušená nať petržele, sušené listy maliníku a různé druhy sušených bylin např. kopřiva, pampeliška atd.

Beta-karoten je tzv. provitamín, ze kterého si organismus může sám vytvořit vitamín A. Pokud se beta-karoten dostane do těla (zvláště prostřednictvím ovoce a zeleniny), tak se tělo samo rozhodne, zda ho přijme a vytvoří z něj vitamín A. To podle toho, jaký je zrovna stav vitamínu A v organismu. Jestliže je ho dostatek, tělo ho jako vitamín A nepřijme a samo vyloučí.

Vitamín B

Do vitamínů B (většinou souhrnně označovaných jako B-komplex) spadají vitamíny vitamíny skupiny B. Pro činčily jsou hlavně důležité:

Vitamín B1 (Thiamin) můžete získat z obilnin nebo kvasnic (oboje obsažené v granulích pro činčily) a u činčil je důležitý pro správné nervové funkce a ovlivňuje správnou mozkovou činnost. Při jeho nedostatku se může objevit právě nervové onemocnění, zácpa, nebo nechutenství.

Vitamín B2 (Riboflavin) lze nalézt v pro činčily vhodných kvasnicích, zelenině (ne nadýmavé), klíčkách, nebo v sušeném lipovém květu. Při jeho nedostatku se mohou objevit onemocnění hrtanu a hltanu, chudokrevnost, nebo kožní choroby jako plíseň.

Vitamín B3 (Niacin) je velice důležitý během metabolických přeměn sacharidů, tuků a bílkovin, také snižuje hladinu cholesterolu v krvi a tím se významně podílí na prevenci vzniku srdečních onemocnění, je vhodný v období většího stresu například u převozu činčil nebo při vzájemném seznamování činčil. Tento vitamín se nachází zejména v celozrnných směsích nebo zelenině a jeho nedostatek bývá provázen nechutenstvím nebo záněty dutiny ústní.

Vitamín B5 (kyselina pantotenová) je významný při metabolických procesech, podílí se na odbourávání buněk a tkání, obnovuje kožní buňky a pomáhá regeneraci chlupů, kloubů a také pomáhá vytvářet protilátky a tím zvyšuje celkovou imunitu organismu. Nachází se v pšeničných otrubách, které by měly být součástí granulí pro činčily. Jeho nedostatek se může projevit například afty v tlamičce nebo suchou kůží na uších.

Vitamín B6 (Piridoxin) funguje jako prevence proti vzniku nervových a revmatických onemocnění kloubů a také se podílí na metabolismu aminokyselin. B6 se nachází například v pšeničných klíčkách (součást přeničného zrna) nebo sóji, která je součástí granulí pro činčily.

Vitamín B9 (kyselina listová) se podílí na všech vývojových a některých nervových procesech organismu a také podporuje krevní tvorbu. Tento vitamín najdeme zejména v sušených zelených listech. Jeho nedostatek je nebezpečný hlavně pro březí samičky (může porušit plod) a stejně tak je důležitý pro mláďata.

Vitamín C

Vitamín C je asi nejznámějším vitamínem a je velice důležitý, protože se podílí na správné funkci v podstatě všech buněk každého organismu. Například lidi, primáti a morčata si jej nedokáží sami vytvořit a musí jej ve větším množství přijímat v potravě. Vitamín C je nezbytný pro celkovou obranyschopnost, je výborným antioxidantem působícím proti volným radikálům a podílí se na tvorbě hormonů a je také nezbytný pro svaly, kosti, cévy i kůži, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje vstřebávání železa a působí preventivně proti kornatění tepen nebo proti vzniku některých nádorových, srdečních a cévních onemocnění.

Vitamín C je obsažen skoro v každém druhu zeleniny a ovoce a zůstává zachován i po uvedení do varu. Při nedostatku vzniká únava, oslabení imunity a při velkém nedostatku se může objevit také chudokrevnost. Léčba za normálních okolností docela lehkých onemocnění se může při nedostatku vitamínu C protáhnout. Jestliže je ho do těla přijímáno více, než je zdrávo, stává se, že je snížena hladina cukrů v krvi a je vstřebáváno více železa, než tělo dokáže zpracovat, což má za následek vznik ledvinových kamenů a také játra jsou v nebezpečí. Při nedostatku vitamínu C se dokonce může i zemřít.

Vitamín C je nejvíce obsažen v sušeném šípku, sušené kopřivě, sušených rajčatech, sušených jahodách, sušených brusinkách, sušeném špenátu, sušené papáje, sušeném jablku. Vždy je však lepší kombinovat syntetický vitamín C s vitamínem C neboli kyselinou askorbovou přijímaným z přírodních zdrojů a nedávat pouze umělý vitamín C.

Vitamín D3

Vitamín D vzniká v kůži prostřednictvím slunečního záření (vitamín D3) a udržuje tak kožní buňky aktivní a teprve posléze je játry a ledvinami vytvořena aktivní forma vitamínu D (vitamín D2). Tento vitamín je velmi důležitý pro správný vývoj kostí a zubů, protože ovlivňuje metabolismus vápníku, fosforu a cukrů a také je důležitý pro játra, ledviny a střeva. Pokud je ho dostatek, snadněji se například hojí zlomeniny a působí také blahodárně na celkovou obranyschopnost těla. Působí podpůrně také na nervový systém, předchází rakovině tlustého střeva a konečníku a má vliv na dobrou srážlivost krve. Ze slunečního záření by mělo být získáváno nejvíce vitamínu D (až 80 %), ale zvířata zavřená v bytech jako jsou činčily vitamín D3 skoro nezískávají a proto se přidává do granulí.

Nedostatek vitamínu D se zpravidla projevuje řídnutím kostí, nebo vyšším rizikem zlomenin z důvodu demineralizace kostí, onemocnění zubů, ztuhlost svalů a deformace kostí. Vitamín D3 se musí činčilám do granulí přidávat, protože v zelenině se vitamín D zpravidla nevyskytuje.

Vitamín D můžete nalézt v malém množství v sušených banánech, které činčilky mohou pouze jako občasný pamlsek z důvodu vysokému obsahu cukru. V mateřském mléce se téměř nevyskytuje, ale činčilí mláďata celkem rychle začnou ochutnávat granule, které by měly vitamín D3 obsahovat ve vyšším množství. Jestliže je vitamínu D nadbytek, pak se projeví například vyšším krevním tlakem, nechutenstvím, velkou žízní a častějším močením. Vitamínu D se nelze předávkovat.

Vitamín E

Vitamín E se ukládá zvláště v tukové tkáni, játrech a svalech a je významným antioxidantem, který v organismu bojuje s volnými radikály a také odbourává nežádoucí škodliviny z jater. Pokud je v těle více vitamínu E, zvyšuje se také potřeba vitamínu A. Čím více se konzumují tuky, tím více je potřeba vitamínu E, aby zabránil oxidaci krevních tuků, která má za následek různá cévní a srdeční onemocnění. Kromě toho je vitamín E důležitý pro imunitní a nervový systém, oči, kůži a podporuje hojení ran a preventivně působí proti předčasným porodům, reguluje hladinu cukru v krvi a zvyšuje plodnost samců.

Nachází se v potravinách jako jsou ovesné vločky, sušený špenát, různá semínka, soja a obilné klíčky.

Pokud je v těle nedostatek vitamínu E, může se projevit různými onemocněními, jakými jsou například epilepsie, chudokrevnost, poruchy pohybu, porucha vstřebávání tuků a onemocnění jater a ledvin, žlučníkové kameny, šedý zákal, různá cévní a srdeční onemocnění, oslabení celkového imunitního systému a obranyschopnosti organismu, nervovosvalovou degeneraci a může způsobit také neplodnost.

Předávkování vitamínem E v zásadě nehrozí. Pokud je nadprůměrný příjem vitamínu E dlouhodobý, může narušit vstřebávání vitamínu K a tím přispět k zhoršení krevní srážlivosti.


autor článku:

Betty Veselá

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna

bývalá předsedkyně Českého činčilího klubu