Ostatní články o činčilách

Nejčastější otázky k činčilám:


Proč si koupit zvíře s PP od chovatele a ne ze zverimexu či burzy?

Protože chovatel se o zvířata s PP stará jako o oko v hlavě. Dává jim jak kvalitní krmivo, tak veterinární péči a i všechnu lásku. Nejde o cenu, ale o to, že chovají zvířata proto, že je mají opravdu rádi. Výstavy absolvují také pro radost! Peníze z mláďat jdou na pokrytí drahého kvalitního krmiva a kvalitní veterinární péči. Mláďátka mají vymazlená, čistá a krásná. Uvidíte rodiče i sourozence.
Chovatelovi, který chová bez PP jde většinou jen o zisk z mláďat. Nedává zvířatům dostatečnou veterinární péči ani kvalitní krmivo. Tím se ziskem obohacuje. Mláďata má neupravená, mastná, malá a s lehkými nemocemi atd.
Slovo množitel bych použila jen u chovatelů, kteří chovají pouze pro zisk s naprosto žádnou péčí a minimem krmiva. Zvíře v takovém případě lidskou ruku vidělo poprvé když bylo předáno novému majiteli. Mláďata jsou chudá, malá, škaredá, mastná a většinou prolezlá nemocemi. Rodiče Vám nejraděj ani neukážou, abyjste neviděli v jak zbídačeném stavu jsou. Domů si často donesete hodně nemocí, někdy přenosných i na člověka a nebo Vám zvířátko do pár týdnů zemře aniž byjste věděli proč. U množitelů jsou zvířata chována v chlívcích nebo zanedbaných klecích či přepravkách. Tam se množí mezi sebou jak chtějí a většinou jsou to jen příbuzenské plenitby, kde se vyvýjí vrozené vady jako chybějící či špatně fungující různé orgány atd. Samozřejmě se potom tato zvířata dožívají kratšího věku. Ve zverimexu mají všechna mláďata s rodiči pohromadě, proto když si koupíte samici je většinou již březí a tak Vás doma jeden den bude čekat nechtěné nadělení a to kolikrát i s potvrzením od prodavače, že to je sameček. Zvířátko bez PP sice zakoupíte levněji, ale následná léčba stojí několikrát více než zvíře s PP. Pak si možná rozmyslíte kde si příště zvířátko koupíte a jestli není lepší si připlatit a mít krásné zdravé a nenakryté zvíře s PP než bojavého nemocného chudáčka, kterého musíte za draho léčit.


Proč nekupovat činčilu malému dítěti ale sobě?

Malému dítěti do 7 let není ani možno dát činčilku ani do ruky. Malé děti nemají cit v rukách a dokáží velice pevně stisknout prsty. Málé dítě neví, že tím zvířátku ubližuje a jediná reakce, kterou zvířátko má je kousnout nebo škrábnout, aby ho dítě pustilo. Na vině je ovšem dle rodičů bohužel zvířátko, že dítěti ublížilo. Dítě ovšem může stisknutím poškodit malému zvířátku jako je mladá 3 měsíční činčilka vnitřní orgány, zamáčknout oči nebo zlomit ocásek, pochroumat uši či vytrhat chloupky. A to nemluvím o tom, že nějakými předměty může zvířátko třísknout tak až ho zabije! Nic z toho přece zvířátku nepřejeme a reakci kterou budou mít proti dítěti zvířátka také ne. Proto se musíme o zvířátko starat my - dospělí a dítěti zvířátko jen ukazovat a nechat dítě zvířátko pohladit, ale ne ho dítěti koupit a nechat mu ho napospas.


Co musím udělat jako první když chci doma činčilu?

Jako první si o ní musím něco přečíst či poptat se u chovatele! Jaké má činčila nároky, čím se živí, co bude po zbytek života potřebovat a hlavně na jak dlouho bych chtěl mít činčilu doma! Vzít si zvíře je úvazek na několik let! Proto výběr nesmí být jen chvilkový rozmar. Nedoporučuji kupovat takové ty příručky za stovku ze zverimexu, protože většinou tam jsou takové bláboly, že být autorem, tak se za to stydím. Ani nedoporučuji ptát se známých, protože ti přesně takovou příručku zaručeně mají. A už vůbec bych se neptala ve zverimexu, protože co jsem já osobně zjistila, tak ve zverimexu pracují hlavně lidi co o zvířatech nemají ani páru a poradí vám koupit jen to nejdražší co mají aniž by to pro zvíře bylo vhodné. Také ani nepoznají pohlaví zvířete a na jakoukoliv otázku si prostě něco vymyslí. Nejlepší je poptat se přímo u chovatele. Ten má se zvířetem zkušenosti a ví přesně co mu vyhovuje a co ne.


Jak dlouho žije činčila?

činčila žije asi 7 - 15 let. Pokud publikace uvádí 20 let, tak takového věku se činčily už dávno nedožívají, protože lidé činčilám nevhodným krmením plným tuků zkrátili již život o hodně let. Stále se ale vyskytují vyjímky kdy se činčila dožila i oněch 20let. Proto musíme počítat i s tímto číslem.


Kouše činčila?

Jen tak NE, nemá proč. Činčila od chovatele nekouše, protože je zvyklá na braní do rukou od narození. Činčila kouše pouze v případě, že ji něco bolí, je tedy nemocná, nebo  pokud nikdy ruku neviděla a bojí se. Občas kousne, když by ráda něco ochutnala a prst je v cestě. Než ale kousne ze strachu tak spíš bude utíkat do kouta. Činčila nikdy nekousne jen tak pro nic za nic. Kousání činčilu baví, ale ne do rukou člověka, ale do dřeva. Používá ovšem ještě další obranu a tou je moč. Když se cítí činčila ohrožena, pak vydává prskavý zvuk, stoupne si na zadní a vystříkne protivníkovi do očí svou moč, aby mohla bez újmy utéct. Toto dělají hlavně činčily, které nejsou zvyklé na ruce. Poslední forma obrany činčilky před predátory je pouštění chlupů. Pokud se činčila bojí, pustí chomáč chlupů a predátorovi zůstanou v tlaměpouze chlupy a činčila uteče. To dělá i pokud má strach doma.


Používá činčila drápy?

NE. Protože činčila nemá drápy, ale nehty, které se nemusí nijak zkracovat. Zkracují se samy běháním a skákáním.


Co jí činčila?

Nikdy činčile nedávejte směsi pro hlodavce jako hlavní krmivo. Může se vám zdout a zemřít. Směsi obsahují mnoho tuku a ten ničí čínčílám vnitřnosti. Činčily se v přírodě živí jihoamerickými travinami a větvemi, občas ovocem, semeny či bromeliemi (kaktusy). Vše toto ale roste vysoko nad mořem v Andských horách a většina z těchto rostlin musí přežívat extrémní sucho a zimu. U nás ovšem musíme přizpůsobit krmení tím co je u nás k dispozici. U činčily platí, že je to býložravec a potřebuje hodně vlákniny. Proto je pro ni nejdůležitější sušené seno. Dále se vyrábí speciální činčilí granule - pelety jak u nás tak v zaharaničí. Splňují všechno co činčila k životu potřebuje tak jako psí granule. Bez sena by ovšem činčile přerostly zadní zuby a ani by do sebe nedostala tolik vlákniny. Proto je seno nutné! Dále může činčila jíst omezené množství sušeného ovoce a zeleniny, bylinek či některé zrniny.


Dorůstají činčile zuby jako ostatním hlodavcům?

Ano, činčila je hlodavec a je potřeba, aby si zuby obrušovala, jinak jí přerostou a činčile to zabrání v konzumaci jídla, takže zemře hladem. Přední zuby - hlodáky si činčila obrušuje hlodáním tedy je nutné, aby měla činčila v kleci dřevo, které může hlodat - tedy větve ovocných stromů, nebo nelakované nebarvené prkénka, nejvhodnější jsou dřevěné police, kde může i spát. Zadní zuby - stoličky si činčila obrušuje žvýkáním sena.


Potřebují činčily očkování?

NE. Činčily není potřeba proti ničemu očkovat a nepotřebuje ani žádné jiné léky pokud je zdravá.


Je činčila zvíře pro alergiky?

ANO, za předpokladu, že je člověk alergický na roztoče. Ti se v husté činčilí srsti nedokážou rozmnožovat ani žít. Pokud je ovšem člověk alergický na seno a prach, pak činčila vhodná není. Krmí se senem a koupe se v písku.


Kdy jsou činčily aktivní?

Hlavně večer a s blížícím se rozedněním. Přes den si s nimi hrajeme pouze pokud se samy vzbudí, jinak je nerušíme a nebudíme. Křik ptáků či dětí dokáže činčily tak stresovat, že mohou ze stresu onemocnět nebo i umřít. Televize, běžný ruch ani mluvení jim nevadí.


Koupit dvě nebo jednu činčilu?

Jedna činčila se v kleci nemá ke komu tulit. Činčily v přírodě žijí ve skupinách a tak jsou mnohem raději ve společnosti jiných činčil. Člověk nemůže druhou činčilu zcela nahradit. Každopádně v přírodě žijí ve společnosti činčil z jedné rodiny a cizí činčily jsou pro ně nepřátelé. Není proto lehké je seznamovat a tedy i jedna činčila zvládne být sama a nějak se v kleci zabavit než se stále prát o jídlo a místo k sezení. Mnohem lepší je mít činčilky dvě rovnou při pořízení.


Můžou být spolu dvě samičky nebo dva samečci?

ANO. Dvě nebo několik samiček může být spolu i když jsou v chovu spolu se samcem. Některé samičky jsou ovšem dominantnější a je těžší pak k nim připojit jinou samičku, mohou se rvát. Stejně tak se mohou porvat při čerstvě narozených mláďatech. Chov vícero samiček se samci je tedy pouze pro zkušené chovatele. Samostatné samičky spolu být mohou pokud se snesou po celý život.

Dva či více samečků spolu mohou být pouze v případě, že po dobu jejich života nepřijdou do kontaktu se samicemi. Pak by se spolu mohli o samičky porvat. Pokud nepoznáte pohlaví činčil, podívejte se raděj na internetu. Hlavně se neptejte ve zverimexech, protože tam to sami nepoznají a vám řeknou to co chcete slyšet. Ani někteří veterináři nepoznají pohlaví činčily, protože činčilu nikdy neviděli. Mám s tím osobní zkušenost. Proto je opět nejlepší zeptat se chovatele, který má zkušenosti. Chovatel, který nepozná pohlaví u činčily od narození není chovatel.


Můžu dát novou činčilu hned k té co už mám?

NE! činčily se musí nejdříve seznámit. Jak činčila cítí pach činčily z jiné skupiny, tak na ni útočí. Proto je potřeba činčilky seznámit nejdříve v neutrálním prostředí a pak při společných výbězích. Dokud se perou, není možno je dát do klece spolu. První společné bydlení by mělo být tedy v neutrální kleci a až si na sebe činčilky zvyknou a tulí se k sobě, tak je možno je dát do klece, kterou obývala jedna činčilka.


Můžu mít spolu samečka a samičku?

To bych radila pouze chovatelům a zájemcům o mláďata. Samička může k samečkovi až když váží minimálně 500g a je jí tak kolem půl roku. Kdyby zabřezla dříve, tak může zemřít u porodu. Sameček může k dospělé samici až když také nabere na 500g, jinak se zastaví v růstu. Sameček začne samičku ihned nakrývat, proto bychom měli počítat s tím, že za 111 dní se narodí 1 - 3 miminka. Činčilí miminka musíme další 3 měsíce živit, dokud nenarostou do 300g. Pak jsou teprve k odběru. Dříve vzatá miminka od mámy mohou bohužel vlivem stresu z cesty onemocnět a zemřít. Samečka musíme ještě před porodem z klece odstranit do jiné klece, aby samičku znovu po porodu nenakryl a ona nerodila dvakrát po sobě. To by ji mohlo velice vyčerpat a mohla by onemocnět. Samečka vracíme až samička odchová mláďata. Tedy potřebujeme na toto dvě až tři klece. Poslední klec bude potřeba na odstavená mláďata, než si je vyzvednou noví majitelé. Udávat mláďata činčil stojí hodně času a trpělivosti, protože mají vysokou cenu, kterou chce málo kdo zaplatit. Za levno bych ovšem činčilky nikdy neprodávala, člověk nikdy neví komu přijdou za levno do rukou! Kdo tedy nechce mláďata, doporučuji mít spolu pouze samce nebo pouze samičky.


Můžu činčilu koupat ve vodě?

NE! činčily se koupou v písku pro činčily a tak si udržují krásný a lesklý kožíšek. Bez písku bude kožíšek mastný, splihlý a činčilka může onemocnět zákeřnou plísní (vypadávání srsti). Pak je nutné koupit přípravek Fungistop, Fungiderm nebo Canesten na plíseň. Kvalitní koupací písek pro činčily poznáme dle vyšší ceny, světle hnědé barvy a hrubých zrnek. Jemné bílé písky jsou pouze k udržení činčilky bez plísně, ale teprve s kvalitním pískem poznáme jak může být činčilí kožíšek krásný. Doporučuji značky písků Sepiolita, Witte Molen, JR-Farm, Living World a Vitakraft.


Proč činčila nechce zůstat v náručí?

pravděpodobně ji špatně držíte. Činčilu je potřeba podebrat pod packami a položit si ji na levé předloktí a pravou rukou ji korigujeme. Není možno činčilu oběma dlaněmi držet za trup nebo ji mačkat na své hrudi. To se jí nelíbí a bude chtít ze sevření utéct nebo spíš vysoukat se a může si při tom ublížit čím pevněji ji budete svírat. Na předloktí bude činčila klidnější a bude okukovat okolí kam by mohla popřípadě vyšplhat nebo přeskočit. Pokud nic v blízkosti nebude, bude sedět na předloktí a je možno ji hladit. Pokud si činčily zvyknou, velice zbožňují drbání pod předními packami, zespodu na krku, za oušky či na temeni a nose. Na zádech se jim to tolik nelíbí. Pokud u toho činčila zavířá oči, je to pro ni velice příjemné. Potřebuje to mít jen grif a činčilka vám bude sedět v náručí i půl hodiny.


Proč činčila nežere, nepije a neběhá v novém domově, schovává se?

činčily jsou velice stresoidní zvířata. Pokud je vezmete z přirozeného prostředí domova, pak bude chvíli trvat než se aklimatizují. Nemusíme se tedy bát. Do pár dnů budou dělat vše :)


Může žít činčila venku?

NE! činčila je přizpůsobena žít v prostředí vysoko v horách kde je nízká vlhkost a naše prostředí s vysokou vlhkostí činčily nezvládají ani v zimě, ani v létě. Mnohem vhodnější je pro ně suché a větrané prostředí bytu. Činčily jsou v ČR čistě bytová zvířata.


Je vhodná kastrace samečka?

pokud mám doma párek a již nechci mít mladé a přesto se činčilek nechci vzdát, je vhodné nechat samečka vykastrovat u specialisty na hlodavce.


autor článku:

Betty Veselá

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna

bývalá předsedkyně Českého činčilího klubu