domácí pečené pamlsky

I pro činčilky se dají péct zdravé pamlsky. Zde najdete recept:

Potřebné ingredience:

1 hrnek - peletek

1,5 - 2 hrnky vody (dle bobtnavosti peletek)

sušené bylinky (šalvěj, máta, heřmánek, chrpa, kopřiva, pampeliška, ibišek, levandule, okvětní lístky slunečnice, petržel, lístky růží )

další možné přísady: kustovice čínská, sušené ovoce BIO (neslazené, nesířené), ovesné vločky, nastrouhaná mrkev na jemno, rozmačkané čerstvé šípky nebo sušené rozemleté, dýňová dužina, atd.

Můžete přidat i Rodicare instant. Dostane to zelenější barvičku a bude to jinak vonět

Postup:

Peletky zalejeme vodou. Necháme je nabobtnat do příslušné kaše. Správnou konzistenci poznáme tak, že hroudička z ní vytvořená drží pohromadě a nesype se.

Pokud jsou peletky již rozmělněné, nasypeme do nich ostatní ingredience. Bylinky, ovesné vločky a další. Já dávám od každého něco, pěkně se to rozloží v později rozválené hmotě, a každý pamlsek je tak jedinečný.

Až mám smíchané veškeré ingredience, těsto z misky vyklopím na pečící papír. Druhým pečícím papírem těsto přikryji a rozválím válečkem. Pokud je těsto hodně vodnaté tak pozor, aby se pečící papír netrhal.

Z vyválené placky můžeme vykrajovat pomocí formiček na cukroví různé tvary, nebo celou rozválenou hmotu upečeme a následně natrháme na menší kousky. Pamlsky sušíme v troubě na 100°C okolo 10 - 15 minut. Můžeme samozřejmě teplotu přidat a čas zkrátit, nebo naopak. Pouze hlídejte, aby pamlsky nebyly spálené.

Věřím, že pamlsky doma vyrobené budou chutnat stejně vašim myškám, jako těm mým. Pamlsky mají velké plusy: víte z čeho jste je upekly, jsou tvrdší, takže si na nich činčilky krásně brousí zoubky a mají je celkově jako hračku. Je pěkné je pozorovat, jak se o každý pamlsek předbíhají. Ještě podotýkám v kuchyni je z toho pěkný čurbes :)

Tak pečení ahoooj

autor článku:

CHS Činčilky od Kristýny Chybové