Jak přikrmit čerstvě

Jak správně přikrmovat čestvou potravou


Výhoda venkovu aneb JAK SPRAVNĚ KRMIT JETELINOU (jetel luční)....
Po přečtení určitých knih a článků o činčilách každý z vás ví, že činčila potřebuje hlavně seno. Stejně tak ale mužete činčilce přilepšit čerstvou jetelinou, bylinkami nebo trávou.

Jak správně a kolik činčilkám čerstvého dát se dozvíte v následujícím článku, který je z mé vlastní zkušennosti.
Ze začátku pokud na čerstvé není činčilka zvyklá byste jí měli dát pouze jedno, max. dvě stébélka jeteliny stejně jako se to dělá u králíků. Druhý den, pokud tato konzumace proběhla bez potíží, můžete dávku zvýšit o pár stébélek nebo o celou hrst. Musíte ale počítat s tím, že činčilka dá raději přednost čerstvé jetelině před suchými granulemi. Já krmím přes léto jetelinou a v zimě senem už 10 let jak svoje osmáky degu, tak i činčilky a nezpozorovala jsem žádné kompikace nebo zdravotní problémy.U zvířat neustále kontolujeme zdravotní stav k němuž patří i pravidelné vážení. Z poznatku na váhách všech činčil bylo jasně vidět, že činčily krmené jetelinou mají stejnou váhu, jako když byly krmeny senem. .Z toho je vidět jak zásadní je ve stravě jetelina. Tak, že by mohla nahradit i seno. Koneckonců proč ne? Vždyť seno než uschlo, bylo také čerstvé na louce. Také je vidět, že značně prospívá kojícím samicím, které kojí delší dobu než ty krmené suchou stravou, tedy mají více mléka pro miminka.

Jetel luční:

Jak má správně vypadat kvalitní jetelina?
To poznáme nejlépe dle lístků a stonku.Nejlepší je mladá jetelina asi tak do výšky stonku do 20cm. Stéblo je vláčné a plné lístků. Lístky jsou krásně zelené.
Starou jetelinu poznáme jednoduše: vypadá "vyčerpaně ", má vybledlé lístky, některé jsou nažloutlé, stonky jsou tvrdé jako klacíky a lítků všeho všudy pár.
Jetelina se samozřejmě NESMÍ zapařit!!!!!!!!
Naše činčilky přes léto denně spořádají hrst jeteliny a když mají mláďata tak ještě víc. Je to zároveň první strava, kterou mláďata osmáků a činčilek ochutnávají. Samozřejmě krmíme i granulkami, kterých ale v době krmení senem moc nespořádají :) .Pokud ale nahradíte seno jetelinou, musíte myslet na to, že čerstvá jetelina není věčná a před zimou činčilky opět naučit na seno. Z počátku dávejte sena malé množství, než činčilkám opět začne chutnat.
Je ale nesmírně DůLEŽITÉ podávat jednu z těchto surovin, protože bez sena či jeteliny být činčila nemůže !!!!
Varování: nedávejte činčilám samotnou vojtěšku - je težká a činčily po ní mají průjem!!!!


Autor članku:

Lucie Kyršová

Chovatelská stanice CHLUPÁČCI Z AND