Důležitá data v chovu činčil

V tomto článku najdete sebraná důležitá data týkající se činčil.

Chov činčil ve světě:

1524
Španělé objevili činčilu v přírodě po tom co dobyli území indiánů rodu Chincha a začali od indiánů kožky z činčil kupovat a vyrábět z nich oblečení.

Španělská královna Isabella obdržela kožich z činčil.

1591
První zapsaný záznam o objevení činčil: zapsal Josef de Acosta.

1828
První činčila lanigera v Londýnské ZOO. První činčila v zajetí na světě.

1865
Činčila lanigera poprvé ukázána v německé ZOO v Hamburku.

1874
Sir John Murray - angličan, pracoval v Čile s 500 činčilami brevicaudatami (krátkoocasými) a snažil se o zkvalitnění chovu. Byla to vůbec první známá činčilí farma.

1882
29. července se narodil Mathias Ferrel Chapman - znovuobjevitel divokých činčil v Jižní Americe, který přivezl činčily na svou farmu do U.S.A. Jeho příběh: https://www.edchinchillas.co.uk/The_Chin/chapman.html

1887
Započaly všechny velké faremní chovy na kožešinu v Americe. Přestala se ve velkém lovit zvířata přímo na kožešinu a lovila se za účelem umělého odchovu na farmách.

1893
Dr. Pechuel-Loesche - redaktor, popsal sekci savců v německé knize Brehms Tierleben, kde byla uvedena i činčila.

1895
Fransico Irrazaval ze Santiaga obdržel párek činčil. První mláďata byla narozena ve stejný rok v říjnu. Každý půlrok potom měli další mláďata vždy v květnu a v říjnu. Kvůli epidemii o 3 roky později ovšem všech 13 činčil zemřelo v průběhu 2 měsíců.

1900
Frederico Albert - ředitel zoologické a botanické výzkumné stanice v Santiagu v Čile pořádal vládu o rozvojový a řídící program na ochranu činčil, který byl ale ignorován

1910
Vláda Bolívie, Čile, Argentiny a Peru se rozhodla o omezení výroby kožešin k zastavení vymírání činčil v přírodě.

1917
Vymírání se nezastavilo zrkz choulostivost činčil a malou porodnost. V přírodě se nedařilo najít již žádné činčily a tak byla činčila prohlášena v přírodě za vyhubenou.

1916
M.F.Chapman opustil svůj domov v Kalifornii a začal pracovat jako důlní inženýr v Chile kde později započal s hledáním činčil v přírodě Chile v Jižní Americe, protože nevěřil, že je tento druh již zcela vyhuben.

1919
M.F.Chapmanovi se povedlo odchytit svou první činčilu v přírodě. Postupně jich odchytil 12 mezi nimiž byly pouze 3 samice. Z těchto 12 činčil pochází všechny činčily chované v zajetí.

1920
Prošel dekret práv, který vytvořil generální ředitel myslivosti a rybolovu k problematice povolení zřízení chovu domestikovaných činčil ve výbězích a uvedl číslo v budoucnu odchycených divokých činčil do výběhů. Odchytilo se 50 zvířat během 4 měsíců. Odchycené činčily byly druhu lanigera (dlouhocasé).

1921
Druhá žádost byla udělena kvůli některým druhům činčil - brevicaudatám. Zjistila se značná vzdálenost od chovné farmy přes Bolívijskou hranici kam musely být pašovány.

1923
M.F.Chapman přesunul svůj chov do Inglewoodu v Kalifornii v USA kde se mu narodila první mláďata činčil.

1929
Byl vydán první zákon na ochranu činčil v přírodě a zákaz odchytu. To zvedlo ještě více poptávku po činčilí kůži a protože nebyl zákon striktně vymáhán, stále byla činčila lovena.

1930
Fritz Ferger odchoval první brevicaudatu v zajetí v Jižní Americe.
Chapman začal prodávat svá zvířata dalším chovatelům pro zřízení dalších chovů

1934
26. 12. 1934 M.F.Chapman zemřel ve věku 54 let (11 let po tom co si dovezl první činčily).

1936
Se zřídila první činčilí organizace N.C.B.A. - National Chinchilla Breeders of America v Utahu v U.S.A.
Fritz Ferger dovezl první brevicaudatu do U.S.A.

1945
NCBA vydala svůj první časopis

1947
Vznikla organizace N.C.B.C. - Chinchilla Breeders of Canada

1949
Vznikla organizace C.A.A. - Chinchilla Association of America

1950
Vznikla v Británii - Chinchilla Fur Breeders Association Ltd. následovaná prvními importy zvířat

1954
Petrol Wellman v New Yorku oznámil odchov první recesivní béžové mutace s tmavýma očima tzv. Wellman Beige

1955
Na ranči Blythe Wilsonové v Kalifornii se objevila první dominantní mutace přesněji predominantní - bílá Wilson White, dnes nazývaná pouze White. Ta nemůže být díky letálnímu faktoru v homozygotní formě.
V Oregonu u Neda Jensena se narodila první dominantní béžová činčila (Tower Beige).

1956
G. Writer vytvořil v U.K. poštu s upomínkovými předměty " The Chinchilla post office" a nezávislý časopis k propagaci evropských činčil.

1958
Se v Polsku objevila recesivní béžová mutace s tmavýma očima tzv. Rzewski Beige

1960
První fialová - Violet činčila byla odchována v Rhodesii v Jižní Africe (proto se jí také říká African (Afro) Violet) a byla prodána Lloydu Sullivenovi na farmu do Kalifornie. Pan Sullivan spolu s C.J.Reynoldsem odchovali také resecivní béžovou mutaci s červenýma očima - Sullivan Beige.
První Black velvet - Gunning black byl narozen u Roberta Gunninga ve státě Washington, ovšem opět díky letálnímu faktoru pouze v heterozygotní formě.
Dominantní béžové činčily nazvané Tower beige začal chovat Nick Tower z U.S.A. Dnes se jim říká Hetero a Homo Beige.
Vznikla také u p. Dennisona a Blackburna recesivní albinoická forma činčily nazvaná Albino - bílá s červenýma očima. Ta se dnes již ale nechová.
Několik farmářů v Kalifornii odchovalo matnou černou mutaci Charcoal, která bohužel nemohla vyhrávat proti lesklé Ebony a tak se od chovu této mutace upustilo. Dodnes se ale tato mutace vyskytuje. Výpis farmářů mutace Charcoal: Betty Broucke, Wes Olson, R.Somavia, W.Pohl, T.Ready.


1962
Se objevila mutace Busse na Angle ranči, ze které se později postupně s mutací Tasco (1964) a French Blue (1970) vytvořila mutace Ebony. Díky tomu má mutace ebony 4 stupně tmavosti.
Se u Fort Worth v Texasu objevila mutace Treadwell Black. Tato mutace již neexistuje

1963
Merle Larson v Indianě ukázal první Safírovou činčilu světu. Proto se jí dřív říkalo Larson Sapphire.
Byla popsána v U.S.A první dlouhosrstá činčila - Royal persian angora na ranči F. Wortha v Texasu.
Odchoval Lloyd Sakrison v Minnesotě mutaci Sakrison (Kudrnatý hnědý Charcoal). Tato mutace již neexistuje.
Se narodila Paulu Stoneovi v Oklahomě mutace Stone White. Bohužel se tato mutace dál nechovala, protože měla letální faktor kdy se rodily činčily s malýma nebo žádnýma očima a činčilky byly slepé

1964
Se objevila mutace Tasco u Otto Munna v Texasu, ze které se postupně s mutací French Blue (1970) a Busse (1962) vytvořila mutace Ebony. Díky tomu má mutace ebony 4 stupně tmavosti.

1965
Se konala první výstava v Glasgow pořádaná Chinchilla Fur Breeders Association Ltd. Pan A.T. Sweeney - američan žijíci již 2 roky v Británii vyhrál většinu z cen. Výstavy se účastnilo 164 zvířat a bylo zde k posouzení 25 kusů kožešiny.

1967
Se narodili další violeti v Rhodesii v Jižní Africe a byly přesunuty na ranč k Lloydu Sullivenovi do Kalifornie

1969
Se objevila u Bobbyho Younga v Bartlesville v Oklahomě mutace Young Levander-brown. Tato mutace již neexistuje

1970
Se objevila mutace French Blue u Jacka Frenche v Kancasu, ze které se postupně s mutací Tasco (1964) a Busse (1962) vytvořila mutace Ebony. Díky tomu má mutace ebony 4 stupně tmavosti.
Odchoval M.W.Lester v Midwest City v Oklahomě mutaci Lester Black. Tato mutace již neexistuje.

1975
Byla činčila dlouhoocasá znovu objevena ve dvou severních oblastech Chile.

1980-1990
Činčila začala být populární jako drahý ale oblíbený domácí mazlíček i přes značně malou míru informací ohledně chovu činčily. Bylo tvrzeno, že činčila nepotřebuje moc prostoru ani nespotřebuje tolik krmení a dokáže žít i s minimem tekutin.

1985
Fred Duggins importoval nové linie činčil z U.S.A do Evropy.

1993
Se Chinchilla Fur Breeders Association v U.K. přejmenovala na National Chinchilla Society - N.C.S. https://nationalchinchillasociety.co.uk/

1999
Vznikl na internetu první Chinchilla club - v U.K. (Anglie)

National Chinchilla Breeders of America se změnila na Mutation Chinchilla Breeders Assotiation https://www.mutationchinchillas.com/

2001

Na farmě Santiago v Holandsku se Bertovi a Cobymu Bouwensovým povedla odchovat první činčila v barvě Blue Diamond.

2003
Se Chinchilla club v U.K. na internetu rozpadl aby se zformovaly organizace - Chinchilla Breeders Organisation
a Greenwood Chinchillas https://www.greenwoodchinchillas.co.uk/

2004
V U.K. nová legislativa o tom, že ochov činčil na farmách kvůli kožce je ilegální a zakázal se.

2007
První narozená činčila mutace Black Pearl v Polsku a to 28.ledna 2007, ze dvou standardů ve městě Grodzisk, Wielkopolski

2012

První Blue Diamond činčila byla prodána na aukci Chinchillas.com. Na činčilku bylo 36 zájemců a ve finále byla prodána za neuvěřitelných $3555, což je v přepočtu asi 70 tisíc Kč.




Chov činčil v ČR:


1982
V osmdesátých letech se na farmách kožešinových zvířat jako byly lišky, norci apod. v ČSSR začaly objevovat také činčily.

1983
Byl založen v ČSSR první Klub chovatelů činčily pravé u Českého svazu chovatelů. Vznikají tak první chovy na kožešinu u nás.

1988
Bylo v ZO Klubu chovatelů činčily pravé u Českého svazu chovatelů registrováno 300 velkochovatelů, kteří dohromady chovali až 2000 činčil na kožešinu.

1990 - 2000
Postupné rušení velkochovů činčil v ČR u Českého svazu chovatelů z důvodu nezájmu lidí nosit kožichy. Spuštěn registr činčil.

Se postupně objevují v ČR činčily barev White, Beige a Black velvet. A následně na to mutce Violet a světlé Ebony. Oblíbenost činčil jako mazlíčků se dostává mezi drobnochovatele.

2002
První dlouhosrstá činčila - Royal persian angora v barvě standard grey importovaná z USA do ČR paní Ščišlakovou z Ostravy https://www.facebook.com/ludmila.scislakova?fref=ts

2004

Vzniklo první diskuzní fórum o činčilách na internetu cincila.com, kde se sdružovali vůbec první chovatelé činčil na mazlíčky v ČR. https://cincila.com/ (archiv)

2007

V ČR konání I. národní výstavy činčil při IV. středoevropské výstavě kožešinových zvířat v Holicích pod ZO Klubem chovatelů činčily pravé u Českého svazu chovatelů o.s. Mutace byly rozděleny na standard, světlé a tmavé.

zdroj: Zoofarma Litice

Založeno registrované Občanské sdružení klub činčil jihoamerických (OSKCJ) - první klub drobnochovatelů v ČR (pí. Stupková - CHS Corsario Terosso a pí. Hejnová), který začal výdávat oficiální průkazy původu činčilám nezávisle na Českém svazu chovatelů a vytvořil na internetu první českou online registraci činčil s evidencí. https://oskcj.ic.cz/,  https://oskcj.rajce.idnes.cz/, https://evidencecincil.wz.cz/

Takto vypadaly první rodokmeny v klubu OSKCJ:

Vzniklo druhé diskuzní fórum o činčilách na webu cincila.eu - ČR kde se taktéž sdružovali chovatelé (Chovatelé činčil jihoamerických), kteří jako první tvrdili, že není potřeba být veden v nějaké organizaci. Web vydával rodokmeny pojmenované průkazy předků plně vybavené fotkami:

2008
První dlouhosrstá činčila - Royal persian angora mutace standard v ČR přivezená z americké aukce Chinchillas.com paní Lídou Ščišlakovou z Ostravy - ZCH Barevné činčilky

II. Mezinárodní výstava činčil při výstavě kožešinových zvířat pořádaná Českým svazem chovatelů o.s. v Hamrech byla zastoupena již z velké většiny zahraničními vystavovateli. Mutace rozděleny na standard, světlé a tmavé. České chovy na kožešiny již upadají a další výstavy se již nepořádají.

2010
Jsou v ČR registrováni pouze 3 velkochovatelé činčil u Českého svazu chovatelů o.s., ostatní velkochovatelé fungují bez registrace kvůli ochráncům, kteří hlavně v zahraničí tvrdě bojují proti produkci kožek a nošení kožichů.

Zaniká v ČR ZO Klub chovatelů činčily pravé u ČSCH o.s. kvůli nedostatku chovatelů.

Zrušeno Občanské sdružení klub činčil jihoamerických kvůli nezájmu chovatelů.

V ČR tedy není žádný klub kde by se mohli sdružovat chovatelé činčil.

Na jaře 2010 vzniká tedy nápad vytvořit v ČR nový registrovaný klub pro chovatele nezávisle na Českém svazu chovatelů po vzoru OSKCJ. Budoucí členové většinově nechtěli být členy ČSCH o.s. kvůli nesouhlasu s podmínkami chovu pro velkochovatele, způsobem výstavování činčil na kožku a taktéž známým neshodám mezi chovateli u svazu. S přípravami k založení klubu a také k pořádání výstavy na podzim se budoucí vedení klubu ozvalo p. Weingartovi - CHS Farma Bobina z bývalé ZO Klubu chovatelů činčily pravé ČSCH o.s, kterého požádalo o pomoc s posuzováním. P. Weingart byl ovšem stále členem a vyžadoval členství v ČSCH o.s. po budoucím vedení a proto vedení spolupráci s ním odmítlo.

V září r. 2010 je vytvořen Český činčilí klub o.s. - ČČK (pí. Benešová - CHS Mazlíčci z Brna a pí. Škarytková - CHS Bunkali), který sdružoval drobnochovatele činčil za účelem zkvalitnění drobnochovů v ČR. Klub začne vydávat průkazy původu a plánovat pořádání první výstavy pro drobnochovatele s posuzováním odlišným způsobem než jsou hodnoceny činčily na výstavách velkochovatelů a to pro zdraví a dobro činčil bez přímého kontaktu dle vzoru a za pomoci Českého křeččího klubu o.s. Vytvořena byla nová online registrace a evidence činčil. https://cincilaklub.cz/ Takto vypadaly první oficiální průkazy původu Českého činčilího klubu plně vybavené fotkami:

Nápad vytvořit klub pomohl tedy Českému svazu chovatelů o.s., kde p. Weingart díky tomu, že mu vedení nového činčilího klubu prozradilo svoje plány vytvořil ve stejný rok hned o měsíc později v říjnu novou ZO speciální organizaci (SO) chovatelů činčil pod svazem a obnovil tak zaniklé ZO Klub chovatelů činčily pravé. Protože velkochovatelů bylo již minimum, nabírá ihned z řad drobnochovatelů, aby zabránil vstupu chovatelů do ČČK o.s.

2011

Konání první výstavy barevných mutací činčil jihoamerických v březnu pořádané ZO speciální organizací chovatelů činčil pod ČSCH o.s. ve Vojkovicích. Účastnilo se 53 činčil. Většina z řad velkochovatelů. (Aby p. Weingart uškodil nově vzniklému Činčilímu klubu, který odmítl členství v ČSCH, vyhlásil okamžitě první výstavu činčil na jaře pod ČSCH kde činčily sám se ženou posuzoval i když neměl oprávnění k posuzování od žádné světové činčilí organizace (což sám vytýkal posuzovatelům ČČK) a to je proti pravidlům vlastního svazu. Povedlo se mu tak do svazu nalákat více chovatelů, kteří již chtěli vystavovat a nechtěli čekat na vyhlášenou výstavu ČČK na podzim. Díky zaniklé ZO Klub chovatelů činčily pravé měl svaz stále posuzovací klece, světlo i další potřeby a tak přípravy na výstavu mohly být na rozdíl od klubu okamžité. První ceny si odnesli ve většině přihlášení velkochovatelé). Fotky najdete zde: https://boruvka311.rajce.idnes.cz/Vystava_cincil_12.3.2011

zdroj: web SO chovatelů činčil

Konání první výstavy činčil v říjnu pořádané Českým činčilím klubem o.s. v Brně. Účastnilo se 40 činčil pouze z řad drobnochovatelů. Mutace rozděleny na White belly, Solid, Velvet, Mosaic a zvláštní kategorie Pet. Výstava byla doplněna o expozici dalších hlodavců (křečci, pískomilové, myšky a morčata). Fotky z výstavy najdete zde: https://ceskycinciliklub.rajce.idnes.cz/

Tentýž rok byla vytvořena také stránka klubu na Facebooku a k ní vytvořena diskuze činčil Činčilárna.

Ještě tentýž rok je p. Weingart z SO chovatelů činčil vyloučen ostatními členy kvůli neshodám. Údajně za porušení stanov SO. Změnilo se tak vedení SO chovatelů činčil (pí. Šenfeldová - CHS Činčily z Peček a pí. Fazekašová - CHS Činčilky Z Větřní). Nové vedení namlouvalo chovatelům, že ČČK o.s. není oficiální klub tak jako ČSCH o.s. a chovatelé se do něj nemají hlásit. Přitom i ČSCH o.s. i Český činčilí klub o.s. byli registrovaní pod ministejstvem vnitra. I tak měl ČČK o.s. stejný počet registrovaných chovatelských stanic (kolem 30 členů). SO činčil kopírovala texty i reg. čísla ČČK, přeregistrovávala PP, přetahovala chovatele, pomlouvala výstavy a stále se snažila o jeho zrušení. Proto nikdo z chovatelů klubu ČČK o.s. neměl později zájem o vstoupení do svazu. https://socsch-cincily.guffoo.com/ Takto vypadaly první průkazy původu SO chovatelů činčil:

zdroj: web SO chovatelů činčil


2012

Se v ZO speciální organizaci chovatelů činčil změnil průkaz původu na tento vzor:

zdroj:  SO chovatelů činčil

2016

Jsou v ČR zakázány faremní chovy zvířat pro výrobu kožešin. Od 2019 se činčily v ČR budou chovat již jen na mazlíčky.

2017

Se opět v ZO speciální organizaci chovatelů činčil pod ČSCH z.s. změnilo vedení kvůli zvláštním okolnostem (pí. Měsíčková - CHS Animal paradise Lužec a pí. Gumuláková - CHS Atacama) a byla vytvořena stránka na Facebooku.

2021

Zaniká Český činčilí klub z.s. z důvodu malé členské základny. Zbylí chovatelé klubu jsou uvedeni na těchto stránkách a vydávají tyto Průkazy původu.


autor článku:

Betty Veselá

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna

bývalá předsedkyně Českého činčilího klubu