Bydlení činčil

Klec

Činčily chováme výhradně v klecích, či tzv. skříňoklecích. Celouzavřená akvária a terária jsou pro činčily nevhodná, protože se zapařují a vzniká v nich nebezpečná plíseň (ringworm), která vede u činčilky k vypadávání srsti a může dojít až ke kompletnímu vylínání.
Žádná klec není pro činčilu dost velká, ale minimální velikost klece je 100cm na výšku. Základní potřeba činčil je totiž skákat a protože vyskočí až metr do výšky, musí být klec takto vysoká jinak si ničí pohybový aparát. Bohužel se v obchodech prodávají nedostatečné 70-90cm klece, které mohou fungovat pouze jako dočasná péče a ne pro celý život činčilky. Činčilka krom velké klece také potřebuje denně pohyb po místnosti mimo klec. Velký prostor v přírodě ji nahradí pouze toto "venčení".

Pokud vlastníte malou klec (100x100x40cm), musíte jí poskytnout pohyb delším "venčením". Pokud máte větší klec, stačí půl hodinka běhání po místnosti denně a činčilka bude spokojená.
Dráty klece by neměly být ničím natřeny ani pokryty plastem jinak jej činčila okouše a může se tím trávit.

Pokud chceme odchovávat mláďata, musíme dávat pozor na rozteče mříží v kleci. Můžou mít max. 1,5cm rozteč. Velké klece pro fretky či ptáky mají často větší rozteče. Mládě proleze úzkým otvorem mezi mřížkami a může si ublížit pádem či zaseknutím v mříži.

Činčila je tedy velice náchylná na vlhko a proto pokud pořídíme skříňoklec musí mít klec co největší otvory kudy proudí vzduch. Do otvorů je nejlepší připevnit pletivo. Klec může mít skleněná dvířka nebo spodní část (pouze pokud alespoň jeden díl klece je z pletiva. Stejně tak je činčila náchylná na průvan, horko a mínusové stupně. Proto nesmí být na balkóně, v koupelně, na terase, ani nikde jinde venku kde se netopí, fouká a kde svítí přímé slunce. 

Velikost klece pro činčilu by měla být podle nové vyhlášky 100 cm výška x 100 cm délka x 40 cm hloubka a měla by mít hlavně dřevěné vybavení. Tady je vyhláška:

(10) Pro chov činčil se stanoví následující parametry pro prostory klecí:

a) jedno dospělé zvíře plocha 5000 cm2,

b) jedna samice s mláďaty do odstavu 5000 cm2,

c) mládě po odstavu 3330 cm2,

d)minimální výška klece 100 cm.



Příklady klecí pro činčily s minimální výškou 100cm x šířka 100cm dle vyhlášky:

1) Klec pro činčily, fretky nebo papoušky kupovaná min. 100cm:

č.1,2,3 - Klec Savic Suite Royal 95 Double 120x95cm (obě pro 1 pár) - https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky/pro_potkany/nad_100cm/174799

č.4,5 - klec Midwest critter nation 120x91cm (prodej ukončen)

V nabídce je i větší - Klec Savic Suite Royal XL 153x115cm (pro 2 páry) - https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky/pro_potkany/nad_100cm/464393

č.6 - Klec Fretka X. 120x80cm (prodej ukončen)

č.7,8 - Klec Fretka VI. 100x100cm - (prodej ukončen)

č.9 - Klec Zolux Maxi Loft - 107x72cm - (prodej ukončen)

č.10,11 - Klec Small animal Oskar/Kamil 150x65cm - https://www.bezednamiska.cz/mala-zvirata-a-ptaci/mala-zvirata/prepravky-a-boxy/klec-small-animal-kamil-pro-veverky-seda-doprava-zdarma.html

č.12 - Klec Činčila Deluxe - zakázková výroba 120x70 - https://voliery.cz/male-klece-a-odchovny/

č.13,14,15 - Klece pro papoušky od 100cm na výšku (v různých obchodech. Bez roštu!!!)

č.16 - Klec  Zooplus Perfect 140x79cm (prodej ukončen)

č.17 - Klec Savic Zeno 3 Empire 116x100cm - https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky/savic/522571

č.18 - Klec Ferplast Furret Tower 161x50cm (obě pro 1 pár) - https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky/pro_fretky/80cm/121322

č.19 - Klec Zolux Neolife 100 114x99cm - https://www.spokojenezvire.cz/klec-kralik-neolife-100-rab2-seda

č.20 - Klec Melko ptačí voliéra 100 100x78cm - https://www.kaufland.cz/product/465679458/

Nevýhody klece pro fretky či papoušky :

- u některých malý otvor na chycení činčilky,

- mřížky jsou daleko od sebe, takže čerstvě narozené mládě může mezi nimi prolézt - proto je nevhodná pro odchov mláďat. Jediná možnost je klec opletivovat jemným pletivem. 

- plastové police se musí vyměnit za dřevěné nebo potáhnout dekami.

- plastové dno, kterým se činčila může prokousat ven. Je ale možno rohy olepit hliníkovým profilem na ochranu rohů. Pak se činčilky neprokoušou. Viz zde: Vychytávky pro činčily


2) Klec vyrobená ze staré či nové skříně 100 a více cm na výšku. 

U staré skříně se odstraní dvířka a vyrobí se nová dvířka z latí potažená pletivem. Nebo se vyřežou do boku skříně otvory, které se potáhnou pletivem a dvířka se nechají zasklená. Dole doporučuji nalepit kachličky nebo lino. U domečků, hraček a kolotoče vždy myslete na velikost činčily, aby se v otvoru nezasekla a kolotoč, aby nebyl moc malý. Nekteré klece zde jsou vyrobeny pro menší osmáky degu.

Jako novou skříň se skly je možno si koupit skříňku z IKEA. Stačí místo jedněch prosklených dvířek dát pletivo, nebo oboje skla nahradit pletivem či vyvrtat do boku otvory, které se zakryjí pletivem, aby se nezapařovala, na podlahu nalepit kachličky nebo linoleum a poličky z dřevotřísky nahradit dřevěnými.

IKEA HAVSTA 134 x 81 cm. https://www.ikea.com/cz/cs/p/havsta-vitrina-se-soklem-bile-cire-sklo-s69275110/

Pokud chcete o kus větší, tak knihovna IKEA OXBERG má 202 x 80cm. https://www.ikea.com/cz/cs/p/billy-oxberg-knihovna-bila-s69017828/

Pokud si chcete sami vyrobit dvířka a police tak skříňový rám PLATSA 180x60cm. https://www.ikea.com/cz/cs/p/platsa-ram-bila-50330951/


3) Vlastnoručně nebo na míru vyrobená klec z masivu, OSB desek nebo lamina 100 a více cm na výšku.

Zadní stěna se dělá z překližky, aby nebyla klec příliš těžká. Překližka je hodně pevná. OSB desky jsou levnější než masiv a nepropouštejí tekutinu. Dole doporučuji nalepit kachličky nebo lino.

Odkaz na truhláře v ČR:

https://mapy.cz/zakladni?x=15.2319652&y=50.3684308&z=7&q=truhl%C3%A1%C5%99i

3) Vlastnoručně nebo na míru vyrobená klec z latí nebo kovového regálu a pletiva.

V americkém pořadu Animal Planet si rodina nechala vyrobit při rekonstrukci domu průběžnou klec pro 7 činčil. Mrkněte na to, je to bomba a možná vás to inspiruje:


Výbava klece - nutná

Dřevo

- činčila potřebuje nutně jakékoliv dřevěné věci. Police, větve, tunely, domky, hračky. Činčila musí obrušovat svoje hlodáky a na to potřebuje dostatek dřeva jako každý hlodavec. Pouze na dřevě si je může správně obrousit, aby činčilám na zubek nevznikaly nerovnosti, které vedou k přerůstání zubů. Léčba zubů je velice nákladná a proto je lepší jí předcházet. Ideální je měkké dřevo (smrk, borovice) opracované bez smůly, které se dobře kouše a větve. Jaké větve použít najdete v sekci "co na okus".

Police na skákání

- klec musí obsahovat minimálně jednu poličku na kterou může činčila vyskočit, ale opět platí čím více poliček, tím lépe. Poličky by měly být ze dřeva, aby si je činčila mohla okusovat. Poličky se pak musí sice měnit, ale . Pokud nechceme, aby činčila kousala poličky, připevníme na ně ochrannou kovovou lištu. Pak ale musíme zajistit dostatek dřevěných hraček nebo větví na okusování. Pokud by byly poličky plastové, musí se obalit dekami a opět náhradou dát další dřevěné věci na okusování. Činčila spí nejraději na nejvyšší poličce, takže čím je klec vyšší a má více poliček na skákání, tím je to pro činčilu lepší. Pozor ale na to, aby nemohla spadnout dolů z velké výšky. Může si zlomit nožičku. Proto pokud máme klec vysokou než 100cm, zavěsíme doprostřed látkový hamak, aby spadla do měkkého nebo klec rozdělíme na dvě patra.

Poličky pokryté dekami:

Větve ovocných stromů

- větvě musí být na broušení zubů

Nádoba s pískem

- Ideálně keramická nebo skleněná a hlavně kónická. Plastové nedoporučuji. Zaprvé z nich činčila vynosí mnohem více písku a za druhé je budou okusovat akusy plastu mohou polykat. Viz. sekce "koupání v písku"

Dřevěné a provazové hračky

- na okusování viz. sekce "co na okus". Nedoporučuji plastové hračky, protože je celé rozkoušou a kusy plastu mohou polykat. Ty se dostanou do těla, mohou se někde zapíchnout a mohou způsobit vážné nemoci.

Napáječka

120 ml pro jednu činčilu na den - čím víc činčil, tím větší napáječka. velmi vhodné jsou skleněné napáječky 250ml a napáječky JK Animals 500ml, které mají pružinu na držení, takže je činčila jen tak neshodí. Pověšená by měla být zvenku. Viz. sekce "výživa a krmení" a jak zabránit okousání napáječky viz sekce "vychytávky pro činčily"

Miska na granule

a další krmivo (kamenina, keramika, dřevo, kov). Miska by neměla být lehká, aby ji činčily neotáčely. Je to nebezpečné, protože pod miskou může uvíznout mládě, které tam zůstane bez vzduchu.

Sépiová kost

k doplnění vápníku. Mohou být i minerální kameny, ale ty jsou vyrobeny z krmného vápna. (najdete v sekci "Co na okus")

Seník

vyplněný senem (hrst na den). Kovový, látkový či dřevěný a ideálně pověšený z venku, aby si činčila vytahovala jen stébla, která sní jinak ze seníčku vytáhne vše najednou. Činčily si rády do seníku sedají a močí do něj a proto je lepší když je uzavřený nebo je zvenku. Plastový nedoporučuji, protože mu brzy ukousnou vše na čem drží či ho celý rozkoušou. Dřevěné  jsou vnitřní takže je také okoušou a musí se vyměnit. Ty ale kousat mohou. Látkové musí být zevnitř jinak se činčilky k senu nedostanou. Fleecová látka je nebaví tolik kousat.

NEDOPORUČUJI jako seník tyto koule, protože jsou pro činčily nebezpečné:


Podestýlka

hrubé bezprašné hobliny, dřevěné pelety, slámové pelety, kukuřičné hrudky, bukové štěpky, dřevěné štěpky, konopné pazdeří.

Savost dle materiálu: (10 je nejlepší)

dřevěné pelety     ........................  9

slámové pelety   ..........................  9

dřevěné hobliny hrubé ..............  8

dřevěné hobliny jemné .............  10

konopné pazdeří  .......................  10

bukové štěpky .............................  7

dřevěné štěpky ...........................  8

kukuřičné hrudky ........................  5


Výdrž suchosti a odér dle materiálu: (10 je nejlepší)

dřevěné pelety ............................ 10

slámové pelety ............................ 10

dřevěné hobliny hrubé .............. 9

dřevěné hobliny jemné ............. 5

konopné pazdeří ........................ 9

bukové štěpky ............................. 8

dřevěné štěpky ........................... 9

kukuřičné hrudky ........................ 4


Tvrdost materiálu:

dřevěné pelety ............................ tvrdé

slámové pelety ............................ tvrdé

dřevěné hobliny hrubé .............. poloměkké

dřevěné hobliny jemné ............. měkké

konopné pazdeří ........................ měkké

bukové štěpky ............................. poloměkké

dřevěné štěpky ........................... měkké

kukuřičné hrudky ........................ tvrdé


Ideální je do záchodků nebo rohů dávat dřevěné či slámové pelety, které dobře sají a zbytek vysypat měkkou podestýlkou.

dřevěné štěpky, bukové štěpky, konopná podestýlka:


NEDOPORUČUJI! používat papírovou podestýlku Asan nebo Kaytee. Ta je vyrobena z recyklované buničiny, která se používá do plen a vložek a při namočení v žaludku se zdouvá. Činčily podestýlku konzumují a při pozření by měla činčila vážné žaludeční problémy a mohla by i umřít. Ostatní podestýlky jsou z přírodních materiálů a je možno, aby je činčily konzumovaly.


Výbava klece - další možná

Záchodek

s podestýlkou se používá pokud zbytek klece je pokryt látkou nebo je bez podestýlky. Vyrábí se bohužel pouze plastové, které činčila může rozkousat, ale jiný materiál, který by byl dobře omyvatelný a dobře držel tekutiny nejspíš není. Pokud bude v kleci ale dostatek dřeva, nebude činčilu tolik lákat okusovat plast.

Domeček

Domeček musí být ze dřeva, aby jej činčila mohla okusovat. Nejoblíbenější jsou kostky s velkým otvorem. Umísťujeme jej na nejvyšší poličku, protože tam spí činčily nejraději. Umístíme jej tak, aby se k němu činčilka bezpečně dostala a musíme ho připevnit, jinak jej bude činčila stále shazovat při kousání. Matka rodí mláďata nejčastěji v domečku. Tedy pokud očekáváme mláďata, přesuneme domeček na bezpečnou zem, aby si mláďata neublížila pádem z poličky. Velikost domečku bereme velikostně jako pro morče nebo králíka. Nekupujte domečky s okýnky. Mají často malý průměr a činčila se v nich může zaseknout. Nekupujte ani domečky polepené asfaltovou krytinou. Tu činčily okusovat nesmí. Na rozdíl od morčat může mít činčilka uzavřený domeček, protože z něj ráda vylézá a nemá potřebu se tam stále schovávat.

Tunel

- dřevěný, korkový či látkový a velikostí na morče či králíka (plastové opět nedoporučuji). Tunely jsou na hraní a činčilky v nich rády sedávají. Cítí se tam bezpečně. Dřevěné a korkové jdou těžko sehnat, tak je lepší si kolikrát dřevěný tunel z prkýnek vyrobit.

Hamak nebo hamaková kostka

hamak je na spaní (4 rohy k pověšení) - závěs by měl být ideálně kovový, jinak jej činčila překouše. Hamakové kostky seženete spíše na Facebooku v činčilích skupinách na dotaz.

Pelíšek

nejpoužívanější je papučka pro hlodavce. Pro činčilky taková malá skrýš. Velice oblíbená.

Kamenná destička či kachlička

v létě na ochlazení. Pokud je velké horko, činčilky se na nich rády chladí.


Běhací kolečko nebo běhací talíř

- žádné komerčně prodávané kolotoče nebo talíře v ČR nejsou pro činčily dost velké. Činčila potřebuje tak velké kolečko, aby v něm mohla rychle běhat. Největší kolotoče v ČR mají 28cm, ale mají malou nášlapnou plochu, takže v něm činčila ani běhat moc nemůže. Proto se v ČR kolotoče pro činčily nepoužívají. Plastové jsou nevhodné, protože je činčila může okusovat a polykat kousky plastu, které mohou způsobit v těle problémy. Dřevo naopak okusovat potřebují, stráví ho. Dřevěná kolečka taktéž mají malou velikost a malou nášlapnou plochu. 

Typ kolečka, které se dá zakoupit u nás v ČR je dle Amerického vzoru Chin spin. Vyrábí ho firma Zvířecí kolotoče Laurita na Facebooku. Cena 3190,-:

https://www.facebook.com/zvirecikolotoce/


Originál Chin spin v zahraničí stojí taktéž 3 tisíce Kč a prodává se zde:

https://qualitycage.com/products/15-chin-spin

Kolotoč Chin sprint v zahraničí stojí přes 2 tisíce Kč a prodává se zde:

https://furballcritters.com/product/chin-sprint-15-all-metal-exercise-wheel/

Kolotoč Soundless spinner v zahraničí stojí přes 2 tisíce Kč a prodává se zde:

https://www.etsy.com/listing/595337900/high-quality-aluminum-xtra-soundless

Další typ v podstatě nejvhodnější, protože v něm činčila nelomí ocas a který se dá sehnat jen v Americe je typ létající talíř (Flying saucer). U nás se prodával za 4 tisíce Kč. V USA se vyráběl zde, ale jeho výroba byla 2021 ukončena:

https://www.flyingsaucerwheels.com/wheelinfo.html


Udržování klece

Každý den ometeme ze všech poliček, z domečku a dalších věcí bobečky a zbytky potravy a vyneseme. Osvědčila se mi lopatka a smetáček pro děti viz obrázek. Činčilí moč skoro nezapáchá pokud jí není moc takže stačí jednou za 3 dny vyměnit pouze v rožku či záchodku do kterého chodí činčilky močit podestýlku za čistou. Pokud máme podestýlku po celé ploše, jednou za týden až dva vyměníme celou podestýlku. Záleží na tom jak moc je znečištěná. Jednou za měsíc klec i záchodky vyčistíme speciální desinfekcí do klecí a přepravek (koupíme v prodejně s krmivy pro zvířata) a omyjeme vodou. Nevadí, že je klec či vybavení ze dřeva. Dřevo opět vyschne.

Také si na druhý den nachystáme odstátou nebo převařenou vodu, kterou lijeme do napáječek. Odstátím zmizí z vody přebytečný chlór. Každý den vymýváme napáječku teplou vodou (ne vařící, ta ohýbá plast). Každý týden nebo pokud se objeví řasa, vyčistíme napáječku štětkou na úzké skleničky a vypláchneme. 



autor článku:

Betty Veselá

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna

bývalá předsedkyně Českého činčilího klubu