Barevné mutace a genetika činčil

CHINCHILLA COLORS AND GENETICS

(nejdříve něco o genetice, dole najdete mutace činčil)


Seznam mutací a genetických kódů vychází z označení genů používaných organizací MCBA.

Základem chovu a genetiky je znát slovníček genů činčil. Zkušenější chovatelé všechny tyto názvy znají.

Slovníček genů: 

Zde naleznete vysvětlení různých zkratek a pojmů používaných u mutací činčil.

gen - je základní jednotka dědičnosti

genotyp - soubor genů, které zvíře obsahuje

fenotyp - celkový fyzický vzhled jedince (u činčil je to název celé jejich mutace, např. TOV White VC)

alela - je jeden pár genů stejných vlastností. Zde máme popsány pouze alely typů barev činčil, jinak mohou být alely tvaru těla, barvy uší, očí atd.

polygenické - znamená, že geny se vyskytují ve zdvojené formě

heterozygot (hetero) - znamená, že má činčila dva nebo více rozdílných genů - v genu 1 velké první písmeno (Př. Hetero beige - Pwpw)

homozygot (homo) - znamená, že má činčila dva nebo více stejných genů - v genu 2 velká první písmena (Př. Homo beige - PwPw)

TOV - někdy se dominantní gen velvet označuje touto zkratkou - touch of velvet, neboli sametový dotek a znamená, že mutace má po rodiči znaky velvet - masku, proužky na packách a delší chloupky na bocích pacek

Kodominantní gen - znamená, že dva i více dominantních genů jsou polygenické a tedy na činčile viditelné (např. white + velvet + ebony =
= TOV White ebony)

Korecesivní gen - znamená, že dva i více recesivních genů jsou polygenické a tedy na činčile viditelné (např. violet SC + sapphire VC =
= violet sapphire)

Predominantní gen - je nekompletní gen, ve kterém se mohou projevit i znaky dalších genů, jako je například bílá, u které se projeví gen velveta, béžové, nebo ebony

Oslabený dominantní kumulativní gen - je gen, kdy jeho znak je polygenický, i když je v heterozygotní formě a je bud dominantní, nebo recesivní v různých stupních a závisí na tom, kolik generací tohoto genu bylo před zplozením té určité činčily. Přesný příklad tohoto je Ebony.

Dominantní gen - gen, který se projeví na mláďatech i když jej má jen jeden z rodičů. Píše se v mutaci velkým písmenem. (Př. Ww)

Recesivní gen - znamená, že mláďata této mutace získáte pouze pokud spojíte dva nositele tohoto genu. Píše se v mutaci malým písmenem. (př. vv)

Nositel genu, carrier - činčily mohou nést gen pro recesivní mutace. Pokud je činčila nositelem recesivního genu, neboli genový jedinec a spojí se s činčilou stejného recesivního genu, pak se mohou narodit mláďata této recesivní mutace. Pokud je činčila nosič, vlastní recesivní gen v heterozygotní formě.

VC (violet carrier) - tato zkratka znamená, že činčila nese gen pro fialovou barvu

SC (sapphire carrier) - tato zkratka znamená, že činčila nese gen pro safírovou srst

BDC (Blue diamond carrier) - tato zkratka znamená že činčila nese gen pro barvy fialová i safírová. Pokud takové dva jedince spojíme, vznikne nám čistý Blue diamond (Modrý diamant).

EC (Ebony carrier) - tato zkratka znamená že činčila nese gen pro černou barvu ebony

RPAC (Royal persian angora carrier) - tato zkratka znamená že činčila nese gen pro dlouhou srst

CC (Curl carrier) - tato zkratka znamená že činčila nese gen pro vlnitou srst

BPC (Black pearl carrier) - tato zkratka znamená, že činčila nese gen pro černou barvu s bílým břichem Black pearl


Letální faktor - neboli smrtelný faktor se pojí s mutacemi WHITE(Bílá) a VELVET (TOV) - znamená neschopnost určitých genů existovat v homozygotní formě. Pokud se toto stane, embryo se nikdy nevyvine, ale matka ho vstřebá v těle.

U činčil to znamená, že pokud se skříží bílá s bílou nebo velvet (TOV) s velvet (TOV), zmírá mládě již v těle matky. Ta nedokáže mládě porodit (říká se tomu zablokovaná děloha) a následkem je nekronizace plodu. Bez operace zmírá i jeho matka. Velvet s bílou se křížit mohou, protože letalitu mají obě mutace na jiném lokusu.

Proto prosím buďme opatrní a vyvarujme se spojení těchto letálních mutací aby zbytečně nedocházelo k úmrtí mláďat a jejich matek!

Nevíte jak zjistit mutace mláďat vašich činčilek a jak se mutace trochu naučit? Na internetu existuje již řadu let kalkulátor barev mláďat činčil zde:

- do kalkulačky si zadáte barvy obou rodičů pokud je znáte a kalkulačka vám vykalkuluje na kolik procent se narodí jaká mutace. ty comají nejvíce procet jsou samozřejmě nejčastěji narozené.



Základní mutace činčil

Bílé bříško u mláděte Standarda

1) a) Standard grey (genetický kód: ++ nebo SS)

- Standardní šedá

Standard grey je přírodní zbarvení činčily, které pochází z Jižní Ameriky. Jakákoliv odchylka od této barvy se nazývá mutace. Je to rozhodující základ každého kloudného chovu, což znamená, že každý dobrý chov má v základu standardní činčily. Srst standardní činčily je nejkvalitnější a křížením se vracíme zpět k této barvě. Pokud máme tedy nějakou barevnou mutaci s méně kvalitní srstí, je nelepší tuto křížit se standardem pro zvýšení kvality srsti. Tím se také uržuje kvalita, zdraví, dlouhověkost, síla srsti a velikost. Pokud budeme křížit stále spolu jen barevné mutace, pak se budou rodit čím dál menší mláďata a začnou se objevovat zdravotní problémy. Srst nejblíže k tělu standarda se nazývá podsada neboli spodní zóna a je v barvě šedá a matná. Těsně před špičkou chlupu je bílý proužek nazývaný stužka. Stužka by měla být čistě bílá. Pokud má jinou barvu, pak standard vypadá nažloutle, což je nežádoucí. Špička chlupu se nazývá závoj a má barvu od šedé až do černa.

Tato kombinace barev (šedá podsada, bílá stužka a černý závoj) se nazývá aguti. Agouti gen neboli barva, kterou má zvíře v přírodě se označuje jako ++. Pojmenovaná je po zvířátku, které se jmenuje aguti a má přírodní barvu. V srsti činčily najdeme také podpěrné chloupky nazývané ostny, které jsou delší než vlastní chloupky a drží srst vztyčenou a hustou. Standard by měl mít modrošedé boky, tmavě šedý až černý hřbet, čistě bílé ohraničené bříško, perfektní stavbu srsti s nádechem do modra a pevný závoj. Břicho, kde chybí závoj (konec chlupu činčily) a jde vidět hlavně bílá stužka, by nemělo mít barvu do krémova ani do žluta. Stavba těla by měla být široká, bochníčkového tvaru s širokým krkem a tím mít profil hladké křivky. Když se foukne do činčilí srsti, měly by se chloupky vrátit zpět na původní místo a nezanechat důlek. Čím je srst elastičtější a odstupuje od těla v přímé linii, tím je kvalitnější. Nejkvalitnější srst skoro nelze profouknout až ke kůži. Standard má tmavě šedé uši a černé (resp. tmavě hnědé) oči. První činčily v barvě Standard grey se prodávaly v ČR kolem 1000Kč. Dnes je seženete i kolem 400Kč. Kvalitní velké činčilky od dobrých chovatelů mají samozřejmě cenu vyšší.

Pokud je standardní činčilka nositelem genu violet nebo safír, zrůžoví jí ouška, nos a packy a srst je celkově světlejší. Nositel genu se v genu označuje velkým prvním písmenem a malým druhým písmenem. Tedy Standard grey VC by se psal jako SSVv.

Více fotek standardních činčil najdete zde: https://www.chinchillas.com/search/search_results.cfm?search_text=standard&search=Search&search_type=title_search&search_limit=all&phrase_match=all&sort_order=desc

b) Standard grey dark (++ nebo SS)

- Standardní tmavě šedá


Spojováním stále tmavších a kvalitnějších jedinců se v Dánsku získala žádoucí tmavá standardní barva, která je velice ceněna. Na fotkách je tmavý standard světlejší než v reálu. Tmavý standard musí mít jasně ohraničené čistě bílé bříško, černé sedlo až skoro k bříšku a černé temeno hlavy skoro až k nosu. Taktéž černé stehna a lokty. Mláďata se rodí světlejší a postupně tmavnou. Tmavý standard má velmi kvalitní jemnou a hustou srst narozdíl od klasického světlého standarda, na omak je to naprosto jiná struktura a při fouknutí do srsti není vidět kůže. Proto má tmavý standard 2x vyšší cenu. Předky má většinou z Dánska, Polska či Německa, tedy takovou činčilku pořídíte jen s rodokmenem. První činčily s takto tmavou srstí se v ČR prodávaly kolem 2500Kč.

rozdíl mezi standardy:

(Dark by měl být ještě tmavší než zde na obrázku. Je o hodně tmavší než klasický standard)

Rozdělení chlupu standardní činčily:

Bílé bříško u mláděte Black velveta

2) Black velvet (BlB)

- TOV Standard - Gunning black
- Černý samet - velvet

- dominantní mutace

POZOR! s touto mutací se pojí letální faktor

(co je letální faktor najdete na začátku tohoto článku ve slovníčku)

Historie: Black velvet neboli černý samet se poprvé objevil v roce 1955 na farmě Herba Ogdena  v Utahu. Byla to samička jménem "Dirty face" (špinavá tvář). Na výstavě v Utahu získala první místo jako roční. Po výstavě koupil Bob Gunning od Ogdenových celý chov a v r. 1960 již produkoval Black velvet potomky.

Tato mutace je velice tmavá a měla by mít velmi plný černý závoj od obličeje chycený přes záda až ke kořenu ocasu. Poznáme jej také dle černých proužků na bocích pacek a nápadně chlupatýma nožkama. Black velvet by měl mít stejně jako standard čistě bílé bříško a hezký odstín do modra. Jsou také známí jako TOV neboli touch of velvet - dotek sametu. Tedy black velvet je v podstatě TOV Standard činčila. Black velvet má značku BlB a ne BlBl, protože nemůže existovat v homozygotní formě kvůli letálnímu faktoru spojenému s tímto zbarvením. Mláďata velveta se rodí jako standardi s lehce viditelnými černými kruhy okolo očí až k nosu. Jak pak mládě roste, barva se ztmavuje a získává charakteristické černé sedlo a masku. Nejvalitnější black velveti jsou černí skoro až k bílému bříšku. Black velvet má viditelnou stužku pouze na břiše, kde jde poznat chyba ve stužce, na zádech stužka chybí. První činčily v barvě Black velvet se prodávaly v ČR kolem 1500Kč. Dnes jsou jen o něco málo levnější.

Další informace o vzniku velveta najdete zde: https://www.armychinchillas.com/black-velvet

Více fotek Black velvet činčil najdete zde: https://www.chinchillas.com/search/search_results.cfm?search_text=black+velvet&search=Search&search_type=title_search&search_limit=all&phrase_match=all&sort_order=desc

Příklad jak poznat velveta u mláděte (velvet má delší chloupky na bocích pacek):

Jak poznat velveta u dospělého (velvet má delší chloupky na bocích pacek) :

3) Beige hetero (Pwpw)

- Tower beige - Dominant beige
- dominantní mutace

Historie: Béžová činčila se poprvé objevila v roce 1955 na farmě Neda Jensena v Oregonu a následně byla prodána Nicku Towerovi, který začal s chovem béžových činčil, proto se béžová nazývá Tower Beige.

Béžová u činčil existuje ve dvou formách - homozygotní (Homo = stejný) a heterozygotní (Hetero = různý). Hetero beige má pouze jeden recesivní gen a proto je poněkud tmavší, s tmavě červenýma očima a často v dospělosti pihovatýma růžovýma ušima. Hetero beige může být světlá, středně tmavá nebo tmavá (light, medium, dark). Hetero béžová by měla mít čistě bílé ohraničené bříško, a srst by měla mít hezký modrý nádech. Béžová má narozdíl od standarda světlé - růžové tlapky. První béžové činčilky se prodávaly v ČR za 1000Kč. Dnes je seženete již levněji.

Více fotek béžových činčil najdete zde: https://www.chinchillas.com/search/search_results.cfm?search_text=beige&search=Search&search_type=title_search&search_limit=all&phrase_match=all&sort_order=desc

4) Beige homo (PwPw)

- Tower beige - Blond
- dominantní mutace

Homo beige má dvě stejné alely dominantní béžové barvy a má tedy sklon k tomu být světlejší v barvě, se světle červenýma až růžovýma očima s jasně viditelným tmavým věnečkem v oku a růžovýma ušima. Homo béžová by měla mít čistě bílé ohraničené bříško, srst by měla mít hezký modrý nádech. Homo béžová vznikne ze dvou činčil, které mají dominantní béžovou barvu. Dominantní barva se označuje v genu velkým písmenem, proto má homozygotní béžová obě "P" velkým písmenem.

5) a) White (Ww)

- Wilson white - Bílá
- predominantní mutace

POZOR! s touto mutací se pojí letální faktor

(co je letální faktor najdete na začátku tohoto článku ve slovníčku)

Historie: Nyní je už spousta variant bílých činčil. První ale byla Wilsonova bílá, která se poprvé objevila v roce 1955 jakožto první jinak barevná mutace než standard na farmě Blythe Wilsonové v Kalifornii.

White je dominantní gen, také nazývaný predominantní gen, protože má schopnost propouštět do sebe další barvy. White činčily mají jednobarevné bílé tělo bez barevných skvrn. Je povolen pouze ticking na hlavě okolo očí a na kořenu ocasu. Srst po celém těle ovšem nemusí být čistě bílá již od narození. Většina mláďat má světlounký šedý ticking různě po těle, který jim ovšem v dopělosti zmizí. Tyto činčily mají černé oči, tmavé uši a šedý kořen ocasu. Bílé činčily se nesmí křížit s jinými bílými kvůli letálnímu faktoru, kdy se mláďata rodí mrtvá. První bílé činčily se prodávaly v ČR kolem 1500Kč. Dnes jsou již díky predominanci probarvené různými barvami, takže jejich cena záleží na zajímavosti  a tmavostí flíčků barvy.

Více fotek bílých činčil najdete zde: https://www.chinchillas.com/search/search_results.cfm?search_text=white&search=Search&search_type=title_search&search_limit=all&phrase_match=all&sort_order=desc

b) White silver mosaic (Ww)

- Silver mosaic - White mosaic - Wilson silver - White silver
- Stříbrnobílá mozajka
- predominantní mutace s nekompletním dominantním genem

POZOR! s touto mutací se pojí letální faktor

WSM, zkráceně mozajka není samostatní mutace. Má stejný gen jako klasická bílá a také se k ní přiřazuje. Mláďata mají tmavé uši a černé oči a křížením získaly různé šedé fleky nebo vzorování skrze srst. Naopak obrácená mozajka bude po těle šedá a bude mít bílé vzorování. V genech jsou ovšem všechny stejné, pouze genový přepínač určil jestli bude na určitém místě v srsti šedá nebo bílá barva. Mozajkové činčily často dědí mozajku po rodičích, tedy pokud má např. matka tmavou skvrnu na hlavě nebo naopak bílou, mládě ji může zdědit také. Mozajky mohou mít spoustu různých vzorování, fleků či mohou mít podobu bílého jedince s šedým závojem. Mozajky se mohou kombinovat s většinou z barevných mutací kromě bílých, které opět v homozygotní formě nemohou žít a rodí se mrtvá mláďata - letální faktor. White i mozajka se rodí s flíčky. White činčilky ale kompletně vybělají do dospělosti kdežto mozajkám fleky zůstanou.

6) Violet (vv)

- African violet - Afro violet - Sullivan violet
- Fialová - Levandulová
- recesivní mutace


Historie: Violet (fialová) se objevila poprvé v roce 1960 v Rhodesii (Jižní Afrika), kde ji navštívil americký farmář Lloyd Sulliven. Protože na činčily bylo embargo, převezl pár jedinců této barvy schované v bednách mezi slepicemi z Jižní Afriky do Zimbabwe, pak do Nigerie, pak konečně do Frankfurtu a odtam už rovnou do Los Angeles a začal s jejich chovem.

Tato činčila je krásná v barvě srsti s nádherným modrým odstínem. Pokud hledáte violeta, nekupujte hned prvního, kterého uvidíte. Nejdříve se přesvěčte o jeho kvalitách a genech. Violet je recesivní gen, který vznikne pouze spářením dvou rodičů, kteří tento gen nesou. Violeti nemají černý ticking v srsti a proto mají vzhled velmi měkké srsti. Violet musí mít ohraničené čistě bílé bříško, světlé uši s odstínem do modrofialkova a černé oči. Křížením s velvety (nositeli genu violet) se mláďata vrací k barvě fialové, která je ovšem tmavší než normálně. Kombinací dvou violetů sice získáme všechna mláďata violet, ovšem mláďata potom mohou být malá a barva generacemi přechází do nahnědlého nežádoucího odstínu. Recesivní gen se označuje malým písmenem, proto má violet obě "v" malým písmenem. První činčilky v této mutaci se prodávaly v ČR za 2000Kč. Nyní se již dají sehnat o něco levněji.

Více fotek violet činčil najdete zde: https://www.chinchillas.com/search/search_results.cfm?search_text=violet&search=Search&search_type=title_search&search_limit=all&phrase_match=all&sort_order=desc

7) Sapphire (ss)

- Larsen sapphire
- Safírová
- recesivní mutace

Historie: Safírová (modrá) se objevila poprvé v Indianě v roce 1963 na farmě Merle Larsena. V r. 1970 se importovaly do Anglie i když to byla choulostivá zvířata často trpící nemocemi zubů, ledvin a vykusování srsti.

Safír je další recesivní barva, která se neustále vylepšuje v barvě. S tímto genem by měli pracovat chovatelé znalí genetiky i chovu. Safír je podobný violetovi s tím, že nemá černý ticking v srsti. Tam kde jsou violeti fialoví ve spektru tam jsou safíři modří a spíše podobní ke standardům, pokud bychom odstranili černou. Safír má čistě bílé ohraničené bříško, světlé uši s odstínem do modra a černé oči. Křížením s velvety (nositeli genu safír) se mláďata vrací k barvě safírová, která je ovšem tmavší než normálně. Kombinací dvou safírů sice získáme všechna mláďata safírová, ovšem mláďata potom mohou být malá a nežádoucího vzhledu. Mutace safír je stále vzácná. Prní činčily této mutace se v ČR prodávaly kolem 5000Kč. Nyní se dají sehnat již levněji.

Více fotek safírů najdete zde: https://www.chinchillas.com/search/search_results.cfm?search_text=sapphire+&search=Search&search_type=title_search&search_limit=all&phrase_match=all&sort_order=desc

8) a) Ebony hetero light (Eeee)

- Ebenová (černá) světlá

- Oslabený dominantní kumulativní gen

(smíchané recesivní a dominantní mutace)

Historie: Ebony vznikla ze tří černých dominantních mutací a jedné recesivní.

- Tasco (1964) v Texasu u Otto Munna. Dominantní mutace, která je v heterozygotní formě jen o maličko tmavší než standard a zabarvuje bříško do tmava. V homozygotní formě je tmavá po celém těle, ale ne černá. Tato mutace není tvořená jedním dominantním genem ale přímo několika, které se akumulují a proto pokud se spojují stale stejné geny této mutace, začne se akumulací barva ztmavovat a rodí se čím dál tmavší mláďata.

- French blue (1970)  v Kansasu u Jacka Frenche. Podobná jako Tasco, ale s tím rozdílem, že v heterozygotní formě je mutace naprosto podobná standardovi, ale zabaruje bříško, ale pouze do světle šeda. V homozygotní formě je celkem tmavá, ale má zvlněné chloupky což bylo nežádané.

- Busse(1962) v USA na Angle ranči. Dominantní mutace, která má v heterozygotní formě velice tmavě černý závoj u chlupů na zádech ovšem má velice světlé břicho.  V homozygotní formě je tmavší, ale má opět velice světlé bříško.

- Recesivní mutace se jmenuje Charcoal a je popsána v článku o málopočetných mutacích zde: https://chov-cincil.webnode.cz/malopocetne-mutace/

Tyto mutace se navzájem křížily až vzniklo celočerné zvíře ve 4 stupních tmavosti.

Jak funguje gen ebony naleznete v sekci SLOVNÍČEK na začátku této stránky. U této mutace stačí když pouze jeden z rodičů nese gen pro ebony, aby se objevila na mláďatech. Heterozygotní ebony činčily mají šedé bříško ne bílé jako u standardů a proto se dají light ebony činčilky dobře od standardů rozeznat. Ligt ebony činčily mají dobře viditelné lehce černé sedlo, temeno a vrchní část předních i zadních nohou. Nejkvalitnější srst mají tyto činčily kolem druhého roku života, protože většina činčil dospívá mezi 8 a 14 měsíci života. Ebony není přímo barva, ale rozdělení barvy po těle. Light ebony činčilky mají jen o něco málo vyšší cenu než Standard grey.

Zde něco o mutaci ebony: https://www.edchinchillas.co.uk/Mutations/Ebony.html

Více fotek ebonů najdete zde: https://www.chinchillas.com/search/search_results.cfm?search_text=ebony&search=Search&search_type=title_search&search_limit=all&phrase_match=all&sort_order=desc

b) Ebony hetero medium (EeEe)

- Ebenová (černá) středně tmavá

- Oslabený dominantní kumulativní gen

Středně tmavou ebenovou poznáme dle o něco více tmavšího odstínu černé ve větším rozsahu po těle. Medium ebony má tmavé sedlo a tmavé temeno hlavy až k nosu a uším tvořící dohromady velký černý kříž.

c) Ebony hetero dark (EEEe)

- Ebenová (černá) tmavá

- Oslabený dominantní kumulativní gen

Tmavě ebenovou rozeznáme od extra tmavě ebenové tak, že v srsti činčily jasně vidíme světlejší bříško, boky a také tváře. Často mají světlejší i tlapky.

Tady máme fotku kde je videt jasný rozdíl mezi Light, Medium a Dark Ebony

d) Ebony extra dark nebo Homo ebony (EEEE)

- Ebenová (černá) extra tmavá

- Oslabený dominantní kumulativní gen

Mutace Extra dark ebony je jedna z nejoblíbenějších mutací. Pokud jsou oba rodičové ebony, pak je činčila homo ebony, pokud je pouze jeden rodič ebony, pak je činčila extra dark ebony. Obě tyto ebony činčily by měly mít čistě černě barevnou srst i na břiše s jemným ale jasně viditělným leskem. V srsti by se neměly vyskytovat žádné světlé plochy. Mají nápadně světlou oblast pod nosem a tmavé tlapky. Světlé prsty jsou normální. U této barvy chybí stužka a chybí i u všech mutací s homo ebony. Mláďata se dají poznat tak, že mají velice tmavé bříško.


Křížence těchto základních mutací najdete v sekci - Míšené základní mutace

Vzácné mutace činčil najdete v sekci - Vzácné mutace


autor článku:

Betty Veselá

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna

bývalá předsedkyně Českého činčilího klubu