Lékarnička

Lékarnička chovatele či majitele

Pro chovatele je velice důležité mít doma určité léky pro rychlou potřebu. V chovu se nemoc může velmi rychle rozšířit a ztráta chovu je to nejhorší co může chovatele potkat. Každý majitel činčilky by měl mít doma alespoň tento základ:

Vitamín B / B komplex - je potřeba mít po ruce a přidávat do krmiva pravidelně. Činčilka vitamín B potřebuje a pokud je ho v krmivu přidáváno málo, může mít potom svalové třesy. Biotin (Vitamín B7) navíc podporuje pigment, růst, kvalitu a lesk srsti. Zakoupíte v pet shopu nebo na internetu.

Další vitamíny naleznete v této sekci: VITAMÍNY

Rodicare, Supreme Recovery, JR-Farm dokrmovací směsi pro hlodavce či osmizrnná kaše od Nestlé - jsou potřeba kdykoliv nám činčilka přestane jíst ať už kvůli přerostlým zubům nebo kvůli jiné nemoci. Zakoupíte v pet shopech, na internetu nebo u veterináře.

Jak dokrmit mladé i dospělé najdete v sekci: Dokrmování nemocných

Rodicare Akut - je doplněk výživy s bylinkami v oleji, které přispívají k nápravě narušených trávicích procesů.  Je to naprostý bylinkový zázrak, který pomáhá přibrat na váze a k rozkrmení hlavně pokud činčilka nechce z nějakého důvodu jíst. Kořen kurkumy reguluje narušenou funkci střev. Ostropestřec a artyčok podporují funkci jater. Kořen hořce a rebarbory povzbuzují trávení. Květ heřmánku a listy máty uklidňují střevo při křečích a zánětu. Semena fenyklu a plod kmínu účinkují proti křečím a nadýmání. Vlaštovičník uklidňuje podrážděné střevo. Inaktivované droždí podporuje obnovu přirozené střevní mikroflóry. Dávkování: 3x denně 5 - 6 kapek. Podává se společně s krmivem nebo přímo do tlamičky. Zakoupíte běžně v pet shopech, na internetu nebo u veterináře. 

Stříkačka - plastové stříkačky o obsahu 1ml na podávání léků a o obsahu 15ml s širokou výpustí pro dokrmování. Zakoupíte v lékárně. Doporučuji jich mít více, protože je činčilky mohou rozkousat.

Probiotika - naprosto nezbytná součást lékárničky. Vždy jsou potřeba po podání antibiotik a velice dobře pomáhají s průjmovými onemocněnními tím, že dodávají do střev potřebné bakterie. Probiotika jsou sladká, tedy je činčilky dobře přijímají. Mohou se dávat i preventivně, probiotiky se nedá předávkovat. Můžeme kupovat ta pro zvířata v pet shopu nebo na internetu či v lékárně probiotika pro lidská miminka. Nejlepší pro hlodavce jsou Bio-Lapis.

Fungistop (sirný prášek) - je potřeba mít po ruce na přimíchání do písku pokud činčilka chytí plíseň. Plíseň se pozná tak, že dělá typické kruhy v srsti ať už je srst pouze jakoby zkrácená nebo úplně holá. Často bývá zarudlá a jsou v ní stroupky. Srst začne vypadávat nejčastěji okolo nosu nebo na zádech a zadku. Pokud neseženeme Fungistop, je možno vyzkoušet alternativní masti či kapky. Jsou popsané v sekci Zdraví a nemoci.

Fungistop se dá koupit pouze zde:

Kapky do očí OCU Flash, Opthalmo septonex nebo borová voda - volně prodejné kapky do očí v lékárně. Kapnou se kdykoliv se činčilce do oka dostane něco co jí podráždí oko. Pokud chytne činčilka zánět jsou potřeba už kapky s antibiotiky. Borová voda je na vyplachování očí.

Betadine - tyto desinfekční kapky musí být stále po ruce pokud si činčilka udělá jakoukoliv drobnou ranku. Betadinou se zakápne a utře tamponkem. Na sliznice a do hlubších ran může přijít ale jedině hodně zředěná vodou. U abscesů si zkušenější chovatel může troufnout pokud absces bezpečně pozná jej rozříznout desinfikovaným ulamovacím nožíkem či skalpelem, vymačkat hnis a prolévat ředěnou betadinou stejně jako by to udělal veterinář. K tomu jsou poteba podávat i antibiotika (např. širokospektrální jako je Sumetrolin).

Dračí krev - (Sangre de Drago) - použít se dá místo Betadiny jako přírodní prostředek. Je to míza stromu Croton Lechleri, který roste v Andách - domovině činčil. Používá se na velmi mnoho věcí. Na odřeniny, rány, bolavé zuby, záněty v těle (dá se tedy i kapat do pusy nebo pít v nápoji). Desinfikuje, sníží bolestivost a zatáhne ranku, že už nekrvácí. Pomáhá i při cestovní nebo žaludeční nevolnosti. Dle vědeckých studií je i silnějším antibiotikem než penicilin.

Lichořeřišnice - rostlinné antibiotikum volně prodejné v lékárně. Používá se zejména v oblasti urogenitálního a dýchacího aparátu. Tedy pomáhá na záněty močového měchýře a pohlavních orgánů a také na záněty dýchacích cest. Literatura hovoří o účincích na akutní i chronické záněty. Tinktura se používá také proti padání vlasů a chlupů. Vhodné používat pro zesílení účinku antibiotik.

Ichtoxyl (černá mast) - je na předpis. Je perfektní na mazaní do mělkých i hlubokých ran proti zánětu. Dokáže dostat zánět z těla a dokáže postupně vytáhnout z těla i třísku nebo osinu. Je pro zevní použití k léčbě infekčních a hnisavých kožních onemocnění. Ichthamol má protizánětlivý a protisvědivý účinek. Je dobré mít mast po ruce, pokud se jakákoliv ranka zanítí. Touto mastí ji rychle vyléčíte. Příznivě působí na akné, snižuje tvorbu mazu, má dezinfekční účinek a zvyšuje kožní prokrvení. Zánět poznáme dle toho, že rána není krvavá a růžová, ale zbělala a tvoří se hnis či dokonce místo černá. Ihned musíme mazat Ichtoxylem nejlépe každý den silnou vrstvou a pokud je zánět již velký, zároveň nejlépe ještě podat antibiotika (Sumetrolin). (Osobně jsem tak vyléčila nohu samečkovi, kterému samička vykousla kus masa z nohy a noha se mu zanítila). 

Espumisan kapky - jediné kapky, které pomůžou proti nadýmání. Pokud se stane, že se činčilka začne zdouvat a má průjem, pomohou tyto kapky, které pomůžou s odchodem plynů z těla. Nejlépe je mít je stále v lékárničce. Jsou volně prodejné. Dávkování 2-3x denně 1ml.

Smecta nebo černé uhlí - další výborná pomoc proti klasickému průjmu způsobeném chybou v potravě. Dává se jen malé množství dle váhy. Jsou volně prodejné. Oboje čistí střeva a zhušťuje zbytky potravy ve střevech.

Desinfekce klecí - dnes už je vícero značek. Vybíráme ale nejlépe ty, které mohou přijít do kontaktu se zvířetem. Tedy pokud zbytky desinfekce zůstanou v kleci tak neublíží zvířeti. Desinfekci používáme při každém čištění klece a to nejlépe na vše co v kleci je a vždy po ukončení nemoci nebo po karanténě. Vyhneme se tak znovunakažení zvířete.

Virkon S - Virkon je prostředek, který se používá běžně na desinfekci operačních stolů a nástrojů při operacích lidí. Dokáže do pár minut zabít jakékoliv bakterie, cysty a dokonce i viry. Je to nejlepší přípravek na ošetření klecí a výbavy po nakažlivých nemocech. Virkon je růžový prášek, který se ředí s vodou, tedy dlouho vydrží. Ředí se na 1% roztok (10g/ 1l vody). Dokud je voda růžová, pak stále funguje. V kyblíku roztok vydrží 5 dnů. Pak zbledne a tím se funkční proces ukončí. Virkon má virucidní, baktericidní, sporicidní a fungicidní účinek. Přípravek je biodegradovatelný a nebarví, tedy stačí jeho roztokem potřít či postříkat vše s čím nemocné zvíře přišlo do styku a nechat zaschnout. Je možno s ním vystříkat ubikaci i za přítomnosti zvířat a také jej použít i k desinfekci povrchů zvířat.

Složení: trojvazebná sůl monopersulfátu draselného, kyselina peroxymonosírová, stabilizovaná směs peroxidů, surfaktanty, organické kyseliny, anorganický pufrovací systém.

Sterillium Virugard - je desinfekční prostředek na ruce. Je baktericidní, fungicidní, tuberkulocidní, virucidní i na obalené viry do 2 minut. Tento přípravek se nanese na ruce, rozetře a nechá se zachnout. Ideální je ho mít v lékárničce stále, protože při výskytu nakažlivé nemoci je potřeba po každém nemocném zvířeti ruce opláchnout touto desinfekcí. Pozor hořlavina.

100 g roztoku obsahuje: účinné látky: ethanol 95,0 g
pomocné látky: 2-butanone, glycerol, myristyl alkohol, petrol ether


Obvazy, ubrousky, tamponky, vatové tyčinky - Tamponky a ubrousky mějte běžně v lékarničce, protože jsou neustále potřeba. Jeden obvaz mějte vždy po ruce pro jistotu pokud by činčilka silně krvácela a muselo se krvácivé míst stáhnout. Vatové tyčinky využijete pokud potřebujete dostat do zvířete alespoň trochu vody nebo tekutého jídla pokud nechce pít či jíst a nebo u miminek kdy ještě neumí sami pít je možno jim náhradní mléko dávat namočenou tyčinkou.


Léky na předpis - pouze pro znalé chovatele


Sumetrolim - je na předpis. Je to širokospektrální antibiotikum - sirup díky kterému můžete zamezit zánětům a infekcím v těle. Infekce dýchacích cest bakteriemi, které nejsou resistentní na obsažené látky sulfamethoxazol a trimethoprim. Gastrointestinální infekce jako je enteritida (zánět tenkého střeva). Infekce ledvin a močových cest. Infekce pohlavních orgánů. Infekce kůže a abscesy. Kapky se dají uchovávat mimo lednici, takže vydrží. Pokud například zjistíte absces u činčilky neboli malou bulku na těle, která se rychle zvětšuje nebo rychle narostla, znamená to, že má činčilka zánět. Sumetrolin jako antibiotikum na zánět pomůže, proto je dobré ho mít po ruce. Veterinář jej doporučí až potom co zjistí jakou nemocí činčilka trpí díky testům. Dávkuje se 1x denně. Naměříme dle váhy zvířete. Bez znalosti ovšem antibiotikum nepoužíváme, mohli bysme tím zvířeti ublížit!

  • Složení: sulfamethoxazolum 40 mg a trimethoprimum 8 mg v 1 ml sirupu.
  • Pomocnými látkami jsou Ponceau 4R (E124), methylparaben (E218), anýzový líh, xanthanová klovatina, sacharosa, čištěná voda.
  • Doxygal (Doxycyklin) - je na předpis. Je to antibiotikum působící na infekce vyvolané gramnegativními i grampozitivními bakteriemi, citlivými na doxycyklin, včetně sekundárních bakteriálních infekcí po virových onemocněních. Citlivé jsou například pasteurella, bordetella, e-coli a další. Doxygal je prášek rozpustný ve vodě, takže vydrží dlouho. Veterinář jej doporučí až potom co zjistí jakou nemocí činčilka trpí díky testům. Naměříme dle váhy zvířete. Podává se 2x denně. Rozhodně jej tedy nepoužíváme pokud nevíme co činčilku trápí. Bez znalosti ovšem antibiotikum nepoužíváme, mohli bysme tím zvířeti ublížit!

    1 g přípravku obsahuje léčivou látku: Doxycyclini hyclas 50,0 mg (odpovídá 43,35 mg Doxycyclinum)

    Panacur a Metrozol - Jsou na předpis, ale je dobré je mít neustále v lékárničce. Pokud u činčilky přijde průjem způsobený giardiemi, je potřeba rychle léčit jinak může stav skončit úhynem. Léčit můžeme začít až po vyšetření trusu (koprologií) veterinářem, že se opravdu jedná o giardie. Naměříme dle váhy zvířete. Panacur jsou tabletky, které se dají rozdrtít a vsypat činčilce do pusy a Metrozol je prášek, který se zředí vodou a vstříkne do pusy stříkačkou. Nově je Panacur na giardie i v kapkách. Nedoporučuji cokoliv dávat do napáječky, protože činčily mohou potom přestat pít a mohou umřít na dehydrataci. Bez znalosti ovšem lék nepoužíváme, mohli bysme tím zvířeti ublížit!

    Panacur účinné látky: Fenbendazolum 250 mg v 1 tabletě.

    Metrozol účinné látky: Metronidazolum 200 mg v 1g léku.

    Opthalmo - azulen - je na předpis. Antibiotická mast, která pomáhá se záněty očí. Maže se na noc pod víčko. Pokud zjistíme, že jsou oči zarudlé či napuchlé tedy má činčilka v očích zánět, musíme použít mast antibiotickou či antibiotické kapky od veterináře. Bez znalosti ovšem lék nepoužíváme, mohli bysme tím zvířeti ublížit!

    Léčivou látkou je guaiazulenum 7,5 mg v 5 g oční masti.

    Pomocné látky jsou bílý vosk, tuk z ovčí vlny (lanolin), tvrdý parafin, tekutý parafin, oční bílá vazelína.

    Meloxivet nebo Metacam - je na předpis. Je to lék, který pomáhá proti bolesti kostí, kloubů, zubů a svalů všeobecně a po operacích. Nepoužívat u březích a kojících zvířat. Naprosto důležitý po broušení zubů. Bez znalosti ovšem lék nepoužíváme, mohli bysme tím zvířeti ublížit!

    Léčivá látka: Meloxicamum 0,5 mg. Pomocné látky: mikrokrystalická celulóza, xantanová klovatina, karmelosa, natrium-benzoát 1mg, sacharinát sodný, glycerol, sorbitol, monohydrát kyseliny citrónové, hydroxid sodný, čištěná voda



    autor článku:

    Betty Veselá

    Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna

    bývalá předsedkyně Českého činčilího klubu