Málopočetné mutace

CRW ve mutaci Standard grey:

CRW ve mutaci Violet:

CRW ve mutaci Ebony:

CRW v mutaci Standard RPA u ruské chovatelky Ally Kartashové:

CRW violet RPA v chovu Mazlíčci z Brna původem z chovu Činčila Brno

1) Recessive white (cncn) - vzácná mutace

- Standard abbard - California recessive white - CRW
- Recesivní bílá
- recesivní mutace

Barva klasického standarda s jasně bílými kruhy okolo uší, bílým čumáčkem či jinou částí těla. Je to velmi vzácná mutace. Může se objevit ve všech různých mutacích. S věkem je činčila čím dál více bílá v symetrických kruzích okolo uší, nosu, ocasu, ale i po těle. Miminka se rodí v klasické barvě, ale kolem 1-5 let začnou mít po sobě bílé kruhy. Některým činčilám takto zůstanou a některé ještě začnou bělat dále. Tato mutace se poprvé objevila v Kalifornii. Tuto mutaci momentálně odchovává Zinrocks Chinchillas ve Finsku odkud pochází i tyto fotky. Tuto mutaci má pouze několik chovatelů v ČR.

Lowe white velvet/ Goldbar velvet:

2) Lowe Recessive White/Goldbar (lwlw)

- Loweova bílá / zlatá cihla - LRW
- recesivní mutace

Má jasně nazlátlou bílou barvu. S béžovou ani bílou mutací nemá nic společného. Původem je z Kalifornie - Enderby a narozena bylapoprvé dvěma standardům na ranči Roberta Lowea. Jeden z páru byl od Boba Lowea a druhý byl od Jacka Humphreyse z chovu Blue Vale Chinchillas, Armstrong v Kanadě. A to v r. 2002. Bob je ale dále nechoval a linii si převzali chovatelé z Kanady do Alderbrook Chinchillas, kde již měli v r. 2008 vícero párů. Tam vyzkoušeli různým testovacím křížením, že je to stejný gen jako má Goldbar, což se ukázalo již na ranči June Baara v 80. letech v Kalifornii, kde se odchoval provní Goldbar. Přesně to bylo 11. 5. 1985 opět ze dvou standardů tentokrát od Ellis Adcock. Samec byl z chovu Ellis koupený Dougem Wilsonem. V r. 2012 se konečně uznalo, že Goldbar je stejná mutace jako Lowe Recessive white. Pokud by to nebyla stejná mutace, rodili by se křížením pouze standardi nositelé genu. Rodily se jim ovšem bíle krémoví jedinci.
Stále jsou to ale dvě různé linie a proto se linie Lowea jmenuje Lowe Recessive white a linie Baara se jmenuje Goldbar. V ČR tuto mutaci již můžete sehnat hlavně mezi chovateli na severní Moravě. První činčilu v barvě LRW impotovala paní Ščišlaková z Šenova u Ostravy.

Sullivan beige:

Rzewski/Wellman beige:

3) Recessive beige (pp/prpr) - vzácná mutace

- Sullivan beige (pp) - Rzewski beige / Wellman beige (prpr)
- Recesivní béžová

- recesivní mutace

Recesivní béžová je podobná dominantní Towerově béžové. Ta ji také díky tomu skoro vytlačila. Pozná se tak, že oči této tmavší béžové barvy jsou jasně růžové (Sullivan/Lloyd Sullivan). Jiná recesivní béžová má naopak oči černé a srst velmi světlou (Rzewski, Wellman). Barva srsti u obou v dospělosti neodpovídá klasické béžové. Tyto mutace jsou velmi vzácné. První jedinec mutace Welmann Beige se objevil v roce 1953 v chovu Otto Wellmana a na to v r. 1958 v Polsku v Gryvaldu na W. Rzewskiho farmě. Obě mutace - Rzewski a Wellman mají pravděpodobně stejný genetický původ a vypadají podobně. Jejich srst je celkově světlejší a má žlutý nádech, který je výrazný především u Welmann Beige a často velmi světlý ocas až skoro do bíla. Kolem r. 2014 bylo importovaných do ČR z Polska několik činčil v béžové barvě, ale nebylo zatím dokázáno jestli jsou recessivní mutace, protože zatím se z nich nenarodil žádný Standard grey nositel recesivního genu. V ČR tedy tyto dva geny nejsou.

Deutsch violet velvet:

 Deutsch violet ebony:

4) Deutsch violet (vgvg)

- Německá fialová
- recesivní mutace

Velmi tmavý violet s pevně ohraničenou linií s bílou. Vyvinutý a chovaný hlavně v Německu a Rakousku. První Deutch violet činčily se objevily u chovatele Rolfa Haupta ve Frankfurtu v r. 1970. Bohužel Haupt v r 1980 onemocněl a prodal svůj chov kožkařské firmě. K mutaci se dostal majitel firmy Friedhelm Schmall. Schmall byl chovatelém klasických violetů. Začal s mutací pracovat, zjistil rozdíly mezi violety a pravděpodobně také pojmenoval tuto mutaci Deutch violet, aby ji odlišil. Tato recesivní mutace není vůbec příbuzná vzhledově podobné mutaci Violet. Pokusy o křížení této mutace dodaly faktu, že se rodí pouze standardi, nositelé obou genů. Deutsch Violet je tmavší než Violet. Chov těchto činčil je poměrně náročný z toho důvodu, že už za 1. až 2. generace se na srsti činčil objeví nežádoucí nádech do hněda. Deutsch violet činčilu seženete hlavně v Německu, ale v ČR ji již také seženete. První kdo ji importoval z Německa byla nejspíš paní Blažková z Mohelnice a také paní Žaludová ze Zbýšova. První Deutch violet činčila se prodávala s cenou 4000 Euro (7700 Marek) což je 100 tis. Kč.Do ČR se dostala s cenou 10 tis. Kč. Teď se dá sehnat i levněji.

5) Double violet (vgvgvv) - vzácná mutace

- Dvojitá fialová
- recesivní mutace

Dvojitá fialová vznikne spojením dvou činčil s genem pro Violet a dvou činčil s genem pro Deutch violet. Činčila je světlejší než Deutch violet, ale má tmavší sedlo a čelo. Vzhledem k tomu, že deutch violetů je v ČR pouze pár, v ČR tuto mutaci zatím nenajdeme.

Pastel = Beige + Charcoal (Pwpwaabb):

(někdy se tak říká světlým Tanům, ale Pastel je pouze s recesivním genem Charcoal)

6) Charcoal (aabb) - vzácná mutace

- Brouke charcoal
- Uhlová
- recesivní mutace

Velmi podobný medium ebony, světlé uši, černé oči. Narozdíl od ebony má srst matnou tmavě šedou s výrazným nádechem do hněda. Nemá aguti znak na bocích ( = nemá rozdělený chlup na tři části ). Původem z USA, první recesivní Charcoal v Evropě se ale narodil v UK u Betty Brouke v r. 1960. Charcoalové byli eliminováni z chovů kvůli špatnému hodnocení srsti (narezlost) a naprosto vytlačeni lesklou černou mutací ebony. Charcoal se pozná dle toho, že se ve vrhu narodí Charcoalové, ale také Standardi - nositelé genu. Momentálně se odchovávají v chovu Greenwood Chinchillas. Do ČR se tato mutace zatím neimportovala.

7) Blue slate (Bsbs)

- Břidlicová modř
- Dominantní mutace

POZOR! s touto mutací se pojí letální faktor

Velmi podobný black velvetovi. Je to mutace kódovaná dominantním genem, který odebírá srsti na hlavě vzorek agouti. Má světlé uši a barvu do modra jako safír. Dobře znatelná je černomodrá linie od nosu až k ocasu a světlé kroužky okolo uší. Vyvinutý a chovaný hlavně v Německu a Rakousku. Hlavní roli ale v mutaci hraje i recesivní gen sapphire díky kterému je činčilka tak světlá. První jedinci se objevili počátkem 60. let v chovu pana Lutze. První kdo ji importoval z Německa byla paní Blažková z Mohelnice, která tuto mutaci pořídila u Petry Fribergové s cenou okolo 25 tis.Kč. Paní Fribergová se snaží chov Blue slatea v Německu rozšířit. Nyní má tuto mutaci již vícero chovatelů v ČR. Nyní se dá v ČR sehnat už levněji.

První Black pearl v ČR

8) Black pearl (bpbp)

- černá perla
- recesivní mutace

Jedna z nejnovějších mutací. Podobná Black velvetovi, ale přenáší se recesivně. Má celé tělo černé až k jasně bílému břichu. Black Pearl je nejnovější ze všech mutací. První černá perla se narodila ze dvou standardů u Elzbiety Kucharczakové v Polsku v r. 2008. Sama nemá v chovu žádného Black velveta. Vzala 5 těchto činčil a skžížila je s čistými standardy z jiných linií. Činčily tím začaly být čímdál tmavší, některé měly šedé boky, některé byly černé až k bříšku. Dnes 70 - 75% činčil v chovu Elzbiety Kucharczakové jsou černé perly. První černá perla se ukázala na výstavě na počátku roku 2015 v Polsku a rychle se začal šířit její chov, protože jsou velice krásné. Nositelé genu jsou BPC. Černé perly se z výstav v Polsku dostaly rychle do ČR. První černou perlu přivezla paní Ščišlaková z Šenova u Ostravy a manželé Šenfeldovi z Peček. První činčily této mutace se v ČR prodávaly za 7 tis. Kč. Nyní je díky velké poptávce seženete již mnohem levněji.

První angora činčila importovaná do ČR. Samec RPA Standard grey

Black velvet RPA

Beige RPA

White RPA

Ebony RPA

Violet RPA

BD RPA

9) Royal Persian Angora (papa)

- Královská perská angora - dlouhosrstá činčila - RPA
- recesivní mutace

Toto je recesivní mutace dlouhé srsti, která byla viděna poprvé v roce 1960 v Texasu. Byla odchována, a popsána dvěma lékaři, Carawayem a Lauridsenem. Chovatelé na kožešiny tuto srst nechtěli chovat, protože srst je dvakrát tak dlouhá (7 cm u Angory oproti 3 cm u běžné činčily) a pro kožešníky je tedy nevhodná. Dr. Lauridsen našel další exemplář mimo svůj chov stejného typu od chovatele v Kanadě. Stejně jako jeho předchůdci z Texasu pracoval na zlepšení kvality této mutace. V roce 1966 chovatel Roy Wilson začal s touto mutací také pracovat. Dr. Laurisden si všiml, že u Wilsona je jasnost srsti kvalitnější. Následně se chovatel Doyle Briscoe stal vlastníkem poloviny chovu angor od Roye Wilsona. Práce těchto tří chovatelů je neocenitelná, protože se nesnažili hned zapojit do genu barevné mutace, ale zkvalitňovali mutaci dlouhé srti hlavně díky standardním činčilám. V roce 1997 Pamela Biggers a Tamara Tuckers vykoupili chov pana Briscoe. Po 8 letech práce tyto dvě Texaské chovatelky začaly standardní angory spojovat s dalšími mutacemi. Dnes můžeme najít Angory již ve všech mutacích. První Angory v Evropě byly u Michaely Hraba-Jirásek v Rakousku a jako druhá je importovala Heidi Windisch kolem r. 2006. První Angorku do ČR přivezla v r. 2008 paní Lída Ščišlaková z Šenova u Ostravy z USA aukce Chinchillas.com s cenou kolem 50.tis.Kč. Jako druzí je importovali chovatelé z M&M Chinchillas na jihu Moravy a jako třetí Miriam Čenčová z Brna. Dnes už je perská angora v ČR celkem rozšířená kvůli velkému zájmu a cena se díky tomu propadala taky rychle, že dnes se dá sehnat za pětinu původní ceny. Royal Persian Angora by měla mít delší srst jak na těle tak i na ocase. Na těle by měla být všude stejně dlouhá.

Nejočekávanější mutace v dlouhé srsti byla Blue Diamond Royal Persian Angora. Tuto činčilku odchovala jako první chovatelka Inna Blinová z Moskvy. Druhou odchovala Tanja Hierzer z Rakouska a prodala ji do Číny. Jako třetí ji odchovala Petra Friberg z Německa. Na poslední fotce je jedno její BD RPA mládě.

Ebony curl

Tan curl

White ebony curl

Ebony violet curl

Half curl - takto se označuje činčila, která má pouze lehce zvlněnou srst.

10) Curl(rxrx)- vzácná mutace

- Rexfell/Locken (německy)

- Kudrnatá činčila
- recesivní mutace

Curl je recesivní mutace, která způsobuje, že má činčilka kudrnaté chloupky. Nejlépe je to vidět na mláďatech.  Některé curl činčily mají kudrnky jako malé a později jim zmizí a některé jsou kudrnaté až do dospělosti. Curl se narodila poprvé v r.2004 Německu a to v mutaci ebony a nedlouho na to se dostala i do USA panem Jimem Ritterspachem, který posuzuje a předsedá americkým výstavám činčil. Od nej se dostali do chovu Angorachinchillas USA, kde se zaměřili na jejich další chov. Většina kudrnatých činčil byla v mutaci ebony, později se začaly objevovat v mutaci tan a nyní jsou již i bílé či violet ebony a chovatelé se snaží o další mutace. Většina ale zatím vychází z mutace ebony. V ČR je mutace ještě velmi vzácná.

ona první Tan Curlygora nar. 2011:

Ebony curlygora

10) Curlygora (paparxrx) - vzácná mutace

- Kudrnatá angora
- recesivní mutace

Chovatelé kudrnatých činčil rychle začali spojovat tyto s angorami. Vznikla dlouhosrstá kudrnatá činčila. První Curlygora se narodila v Belgii u chovatele Herve Roqueta v chovu Angora-Chinchilla. Na odchovu pracoval 5 let. Tímto chovatelem byla ukázána světu 25.2.2012 na výstavě International Chinchilla-Show. Prvním párem k odchovu se stala Ebony dark curl činčila a White ebony angora. Prvního nositele genu Curlygora přivezla do ČR paní Miriam Čenčová z Brna v r. 2015.

11) Dwarf (dwdw) - vzácná mutace

- Zakrslá činčila
- recesivní mutace

Dwarf je recesivní mutace a způsobuje, že je činčilka zakrslá. Viditelně je menší a má kratší tlapky. S chovem Dwarfů je ale problém, jelikož se k chovu nesmí používat Dwarf samičky, pouze Dwarf samečkové. Samičky totiž mohou porodit klasicky velká mláďata a zakrslé samičky by nebyly schopny je porodit a mohly by zemřít. Proto se pro chov používají pouze klasicky velké samičky nositelky genu Dwarf a k nim Dwarf samečkové. A proto se nedoporučuje chov zakrslých činčil začátečníkům.


Základní mutace činčil najdete v sekci - Základní mutace

Míšené základní mutace najdete v sekci - Míšené základní mutace


autor článku:

Betty Veselá

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna

bývalá předsedkyně Českého činčilího klubu