Odchov mláďat bez matky

Bohužel se občas stane, že kojící matka onemocní a tak není schopna odkojit mláďata. Někdy i zemře. V tomto článku si tedy přiblížíme, jak mláďata bez matky odchovat.

K dokrmování se používá sušené mléko pro koťata

to se dá koupit v každém obchodě s chovatelskými potřebami. Recept je na krabičce. V krabičce je dokrmovací lahvička. Ta se ale nedá použít, protože má gumový dudlík, který činčily rozkoušou. Dokrmuje se tedy klasickou stříkačkou bez jehly. Mléko pro koťata (štěňata i pro děti) se vyrábí z kravského mléka a je vhodné pro všechna mláďátka.


Přírodní recept k dokrmování mláďat

1 šálek kozího mléka
1 šálek vody
1 polévková lžíce živého jogurtu
1 polévková lžíce sušené ovesné kaše

Vše promícháme, svaříme na teplotu lidského těla (šáhnu prstem a když necítím teplo ani chlad je to ono) a natáhneme do stříkačky propláchnuté horkou vodou.

Rychlý recept, pokud nemáme kozí mléko

půl šálku vody
ovesné vločky
glukopur

Vše smícháme, svaříme stejně jako u prvního receptu na teplotu lidského těla a rozmačkáme ovesné vložky. Pokud neproleze směs stříkačkou, procedíme ji nebo podáváme na lžičce.

nebo

30ml sušeného mléka, 60ml vody a 10ml glukopuru.


Rychlý recept, pokud nemáme po ruce vůbec nic

 Tatra do kávy 7,5%  naředěná vodou a zahřátá tak, aby byla tekutá jako mléko


Recept používaný na Veterinární univerzitě k dokrmování hlodavců

50 dílů polotučného mléka, 38 dílů nízkotučného tvarohu, 6 dílů smetany, 5 dílů žloutku, 1 dílu oleje a 5 kapek Sab-Simplexu, který je proti nadýmání a je volně prodejný.


Pokud si mláďě již zvykne na nějakou chuť mléka, nebude mu jiné mléko chutnat. Dobře se proto rozmyslíme, které mléko pro mládě budeme používat.


Před dokrmováním

Pokud je mládě prochladlé, je potřeba nejdříve podat rehydratační roztok a pak do něj postupně přimíchávat dokrmovací mléko. Do mléka se můžou přidávat probiotika Bio-Lapis nebo probiotika pro lidská miminka (dají se koupit v lékárně) nebo rozpustit bobečky dospělých zdravých činčil pro obnovu mikroflóry ve střevech. Mléko lze uchovat do druhého dne v ledničce. Třetí den se již nemůže použít. Rehydratační roztok se podává také pokud mládě dostane průjem a pak se opět přechází na mléko.



Dokrmování

Týden po narození se musí mláďata ručně dokrmovat jednou za každé dvě hodiny stejně jako u lidí. V noci jednou za 3 hodiny. Musíme začít ihned po narození. V druhém týdnu už stačí každé 3 hodiny. Ve třetím týdnu každé 4 hodiny, atd. Stejně tak se to posouvá o hodinu v noci. Zde je dokrmováno naše miminko, kterému onemocněla maminka:


Začneme s krmením tak, že vypláchneme stříkačku horkou vodou či na minutu projedeme mokrou v mikrovlnce kvůli sterilizaci a napustíme dokrmovacím mlékem. Malou činčilku uchopíme jemně za tělíčko a v normálním postoji přistrčíme k pusince krmící stříkačku. Je možno mláďátka zabalit do ručníku a otočit bříškem nahoru a krmit jako lidské miminko. Mláďata se totiž pod samičkou krmí i otočená na zádech. Zkusíme kapnout činčilce na pusinku jednu kapku a čekáme jestli tekutinu přijme o olízne ji. Zezačátku to mláděti zachutnat nemusí a tak dostane jen pár kapek, o několik dalších krmení si ale zvykne a bude se již chtít krmit ze stříkačky samo tím, že ji bude olizovat.

Nesmíte činčilku do krmení nutit, jinak se může tekutiny nadechnout a může se začít dusit. Pokud se nějaká tekutina dostane do nosu a činčilka začne vydávat prskavý zvuk a z nosu poteče ona tekutina, zůstávejme v klidu, protože to se často miminkům stává, když ještě neví jak pít ze stříkačky. Pokud se sle opravdu dusí, vemte miminko do dlaní (nezapomeňte zafixovat krk), zvedněte ho k prsou a pak se s ním rychleji ukloňte k nohám jeho hlavou dolů. Tento pohyb vyplaví tekutinu z jeho plic. Musíme kontrolovat, aby ji mládě znovu nevdechlo.

Důležité je po dokrmování promasírovat bříško tak, jak by to dělala samička, aby se mládě po krmení vyprázdnilo. Samo se ještě vyprázdnit neumí.

Po několika dnech začne mládě konzumovat i pevnou stravu tedy seno i granule či sušené bylinky. Tyto musí být k dispozici nejlépe už od narození, aby si mládě zvykalo na krmení samo.

Po krmení mlékem musíme mládě osušit, aby nechytilo plíseň a držet jej v přepravce či krabici na vyhřívané dečce, aby znovu neprochladlo. Samice mládě první dny intenzivně zahřívá svým tělem. Pokud máme čerstvě narozená miminka, matka není k dispozici a miminka jsou ještě mokrá, musíme je hadříkem co nejrychleji osušit a držet stále v teple, ale pozor na přehřátí.

Mláďata pravidelně vážíme. Každý úbytek váhy značí nemoc nebo problémy. Pokud mládě nepřibírá na váze tak jak by mělo, musíme krmit o to častěji. V prvním týdnu by mělo mládě vypít 1 - 3 plné stříkačky. 1 stříkačka = 1 kubík (půl deci neboli panák).

video s dokrmováním mláďete z youtube:

Mateřské mléko

Vždy je lepší aby se mládě krmilo mateřským mlékem, z ničeho nedostane tolik potřebných látek k vývinu organismu a k životu dále, tak jako z mléka mateřského. Proto pokud máme k dispozici samici, která má také čerstvě narozená mláďata, můžeme se pokusit mládě k této samici přidružit. Přidružit se dají ovšem mláďata narozená maximálně ob dva dny a to nejlépe když jsou vlastní mláďata samičky narozená o den později. Tedy vždy je lepší připojit starší mláďata k těm mladším. Pak totiž vlastní starší mláďata už aktivně lezou za samičkou na polici a ta mladší to bohužel nezvládají a zemřou hladem. Je ještě malá možnost dát samici s mláďaty do klece bez poliček a větví, tam nemá kam lozit a je nucena být na zemi s mláďaty. Pokud mládě nezvládá lozit za samicí, která mu neustále utíká, nechce ho tedy krmit, je potřeba mládě dokrmovat ručně.

Bohužel často náhradní máma mládě nepřijme a může se stát, že jej i šeredně pokouše a může jej i zabít jako vetřelce v kleci. Proto je důležité nejdříve vzít samici do rukou a mláděti otřít hlavu a záda o její genitálie a také o podestýlku na které se pohybují její mláďata. Samice si pak při očichávání bude myslet, že je mláďe její. Je velmi důležité ovšem toto sledovat, protože jak již bylo psáno, samice mláďe přijmout nemusí a bude se k němu chovat zákeřně. Pokud ovšem mláďátko samice přijme, bude se o něj starat až do dospělosti a my pak nebudeme muset mláďě neustále dokrmovat.

Další problém může nastat, pokud vlastní mládě odstrkuje od struku přijaté mládě. Pokud by se toto dělo, musíme nechat nejdříve napít slabší mládě a potom teprve to silnější, jinak bude slabší mládě strádat, nebude dostatečně pít a zahyne hladem.

Mláďata stará 1 měsíc

už nemusíme dokrmovat ručně, ale převedeme je na mléčné granule vyrábéné pro jehňata. Mláďata totiž pijí mléko běžně až do 3 měsícú i když už žerou i pevnou stravu. Ty zakoupíme v 2,5kg kyblíku.
https://www.kamir.cz/granulovane-mleko-pro-mladata-2-5-kg

autor článku:

Betty Veselá

Chovatelská stanice Mazlíčci z Brna

bývalá předsedkyně Českého činčilího klubu